Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Komentarze

Krzyżak: Policyjne wieki ciemne

Fotorzepa, Marta Bogacz
Złodzieje weszli przez drzwi balkonowe. Nie wybili szyby, lecz wyłamali futrynę. Zniszczone zostały metalowe okucia, pękła drewniana rama.

W pomieszczeniach wszystko z szaf, szafek, szuflad powywalane na podłogę. Dzieci dostajš rozkaz, by niczego nie ruszać, bo policjanci będš szukali œladów.

Po dwóch godzinach przyjechali. Pierwsze pytanie, na ile wyceniam straty, zwala mnie z nóg. Nie wiem, co zginęło, bo przecież niczego nie ruszam, by nie zatrzeć œladów. Nie potrafię dokonać wyceny. Policjant jest natarczywy. Patrzšc na zniszczone drzwi, odpowiadam, że na pewno ok. 1000 zł. Przez kilka minut funkcjonariusz przekonuje mnie, że jestem w błędzie, że te drzwi sš warte maksymalnie 300 zł, że... Sypie argumentami niczym karabin maszynowy, usiłujšc przekonać mnie do tego, bym zmniejszył wysokoœć straty. Jestem uparty.

W końcu policjant, widzšc, że nic nie osišgnie, siada przy stole, otwiera teczkę i wyjmuje papiery. Tonę formularzy wypełnia odręcznie długopisem, sapišc przy tym niczym parowóz. Po dwóch godzinach wypracowanie jest skończone.

Panowie opuszczajš nasze progi i choć nie zbierali żadnych œladów, pozwalajš posprzštać bałagan. Od furtki rzucajš jeszcze, że notatkę o zaginionych przedmiotach dorzuci się do protokołu już na komisariacie – jak posprzštam.

PóŸniej kolega znajšcy policję od wewnštrz wyjaœnił mi, dlaczego funkcjonariusz tak mocno naciskał na mniejszš wycenę. Miałby po prostu mniej ręcznego wypełniania kwitów. Gdyby dysponował laptopem, w którym miałby dostęp do formularza, pewnie byłoby łatwiej. Ale laptop na komendzie pod Warszawš? Co to, to nie. Komputer owszem, jest, ale przyniesiony przez jednego z funkcjonariuszy z domu. Podobnie jak papier. Długopisy? Reklamowe – wysępione od agenta ubezpieczeniowego po drugiej stronie ulicy.

Od lat Polacy słyszš o tym, jak wielkie pienišdze sš przeznaczane na poprawę bezpieczeństwa, ile to œrodków co roku idzie na modernizację policji, zakup nowych radiowozów, broni, podwyżki dla funkcjonariuszy. A œredniowiecze wcišż trwa...

ródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL