Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Komentarze

Łomanowski: Europa w cieniu iskanderów

Adobe Stock
Konsekwentnie i wbrew wszelkim przeciwnoœciom Rosja prowadzi program przezbrojenia swojej armii.

Nie powstrzymała jej ani słaboœć własnego aparatu administracyjnego, ani zachodnie sankcje wprowadzone po agresji na Ukrainę. Te jedynie spowolniły proces, ale go nie zahamowały. Spadajšce ceny ropy oraz gazu, pustoszšce państwowš kasę, również Moskwy nie powstrzymały. Wojny prowadzone przez niš na Ukrainie i w Syrii stały się więc okazjš do sprawdzenia zarówno nowego sprzętu, jak i nowej, znacznie bardziej elastycznej, struktury dowodzenia.

Eksperci z Zachodu natychmiast zauważyli słaboœci jednego i drugiego. Ale Kreml również – i bez wštpienia wycišgnie z tego wnioski. Tyle że nie wyda żadnego rozkazu przerwania zbrojeń. Wręcz przeciwnie: sprzęt zostanie poprawiony, a dowódcy pouczeni, co majš robić.

Największy nasz sšsiad z uporem godnym lepszej sprawy udoskonala swš armię, której głównym przeciwnikiem staje się – wbrew zdrowemu rozsšdkowi i zasadom geopolityki – NATO, a przede wszystkim państwa bałtyckie i Polska. Pięć lat temu, wraz z powrotem Władimira Putina na Kreml, Rosja zamknęła oczy i postanowiła nie widzieć swoich bezbronnych granic w Azji Œrodkowej i na Dalekim Wschodzie. Uparła się natomiast przywrócić schemat znajomy z lat 80. i znów uczynić NATO głównym przeciwnikiem.

Dziœ jest już uzbrojona po zęby. Może jeszcze nie robi to wrażenia na USA, ale na nas na pewno tak. Mała pociecha w tym, że rosyjskie zbrojenia, ale też i mniej widoczne znad Wisły ogromne zbrojenia w Chinach, wywołały w końcu reakcję Waszyngtonu. Nasze rodzime, wieloletnie zaniedbania sprawiły, że nie możemy dziœ spać spokojnie, gdyż w obwodzie kaliningradzkim coraz więcej żołnierzy ma coraz nowoczeœniejszš broń. A nasza armia, o której wszystkie rzšdy w cišgu ostatniego ćwierćwiecza próbowały zapomnieć, nie jest w stanie zapewnić nam bezpieczeństwa.

ródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL