Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Komentarze

Jendroszczyk: Loteria terroru

AFP
Ameryka jest od dawna celem nr 1 islamskich terrorystów. Atakom zapobiega wyjštkowo skutecznie. Jednak jak każdy kraj nie jest w stanie zapewnić swym obywatelom absolutnego bezpieczeństwa.

Nie może tego uczynić także Donald Trump walczšcy z imigracjš i budujšcy gigantyczny mur na granicy z Meksykiem. Mimo to amerykańskim służbom nie udało się zapobiec atakowi terrorystycznemu. Uzbek Sayfullo Habibullaevic Saipov był samotnym wilkiem, który uległ nagłej islamizacji pod wpływem ideologii ginšcego na Bliskim Wschodzie samozwańczego Państwa Islamskiego. Wczeœniej przeszedł pomyœlnie kontrolę służb specjalnych.

Powinny się one wykazać większš czujnoœciš chociażby z tej racji, że jego rodak zabił na poczštku roku 39 osób w klubie w Stambule, inny obywatel Uzbekistanu podłożył bombę w metrze w Petersburgu. W kwietniu tego roku Uzbek rozjechał w Sztokholmie cztery osoby. Czujnoœć służb powinien też wzbudzać fakt, że 1,5 tys. Uzbeków walczyło, i częœć z nich pewnie nadal walczy, w szeregach Państwa Islamskiego.

Ostrzeżeniem dla amerykańskich służb powinien być też zamach dokonany przez posiadajšcych czeczeńskie korzenie braci Carnajew w Bostonie w 2013 roku. A przecież wtedy samozwańczy kalifat w Syrii i Iraku był jeszcze w powijakach, tak jak propagandowy przemysł Państwa Islamskiego.

Rezultatem wtorkowego ataku może być likwidacja systemu loterii zielonych kart, umożliwiajšcego ok. 50 tys. imigrantów rocznie na legalne osiedlenie się w USA. Jednym z wygranych na tej loterii w 2010 roku był Sayfullo Saipov. Prezydent Trump zapowiedział w zwišzku z tym zmianę polityki wizowej. Odetnie to jeszcze bardziej Amerykę od œwiata. Nie zmieni to jednak nic w postrzeganiu USA przez wiele œrodowisk islamistycznych i nie osłabi w oczach ludzi takich jak Saipov atrakcyjnoœci ich idei. Terror nie polega już wyłšcznie na odpalaniu bomb. Od Nicei, przez Berlin, Londyn, Barcelonę po Sztokholm terroryœci odkryli inne skuteczne narzędzie – samochód. To sprawia, że walka z nimi będzie teraz jeszcze trudniejsza.

ródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL