Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Komentarze

Michał Szułdrzyński: Wszystko w rękach Andrzeja Dudy

Fotorzepa, Maciej Zieniewicz
Przed Andrzejem Dudš jeden z ważniejszych dni jego prezydentury.

Zadecyduje nie tylko o tym, jaki kształt będš miały ustawy o SN i KRS, ale tak naprawdę o dalszym kształcie swej kadencji oraz – nie bójmy się patosu – o losach Polski.

Niemal nikt nie neguje potrzeby zamian w wymiarze sprawiedliwoœci. Cieszšce się wielkš niezależnoœciš sšdownictwo było jednym z najsłabszych ogniw polskiej transformacji. Ale to właœnie sposób jego reformy budzi największe emocje. W rozmowie z „Sieciami" Jarosław Kaczyński stawia Dudzie ultimatum, mówišc w okładkowym wywiadzie: „Musimy wiedzieć, czy prezydent jest z nami". Wojowniczo nastawieni prawicowcy również namawiajš Dudę do tego, by zastosował radykalne rozwišzania, podobne do tych, które dwa miesišce temu zawetował. Twierdzš, że tylko przyjęcie rewolucyjnego kursu zmieni oblicze III RP.

To jednak zdradzieckie rady, stawka gry jest bowiem ogromnie wysoka. Podejmujšc decyzję, Duda musi myœleć nie o tym, by przypodobać się Kaczyńskiemu czy umiarkowanym wyborcom. Jedynym kryterium powinno być dobro Polski i zgodnoœć reform z konstytucjš. PiS dostał od Polaków mandat do reformowania państwa, ale nie do wprowadzania tylnymi drzwiami zmiany konstytucyjnego ustroju. Duda musi myœleć również o cywilizacyjnych konsekwencjach – czy zaproponowana reforma będzie zgodna ze standardami państw zachodnich, czy też wykluczy Polskę z grona państw demokratycznych, w których wymiar sprawiedliwoœci nie działa pod dyktando polityków.

To bardzo ważne, szczególnie jeœli przypomnimy sprawę prof. Michała Królikowskiego. Można odnieœć bowiem wrażenie, że prokuratura usiłowała wkręcić prezydenckiego doradcę w aferę paliwowš. Sprawa ta powinna zostać drobiazgowo wyjaœniona, byœmy wiedzieli, czy nie wróciły czasy, w których politykę uprawia się za pomocš prokuratorskich œledztw.

ródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL