Dąbrowska: Kulawy tygrys służby zdrowia

aktualizacja: 18.06.2017, 21:17
Foto: Fotorzepa/Robert Gardziński

Do tej pory można było uważać, że PiS nie ceni sobie demokracji i wolnego rynku, ale za to troszczy się o ludzi mniej zamożnych, mieszkających w mniejszych miejscowościach, o tych, których nie nagradzały do tej pory polskie przemiany.

REDAKCJA POLECA
18.06.2017
Płatne świadczenia w szpitalach
kariera
Jak przekonać szefa do awansu?

Ale propozycja ministra zdrowia Konstantego Radziwiłła, by wprowadzić możliwość pobierania opłat za zabiegi medyczne udzielane przez publiczne placówki, gdy szpitalowi skończy się przyznany limit, może spowodować, że w ochronie zdrowia PiS będzie nazywane liberalnym, wolnorynkowym tygrysem. W końcu do tej pory nikt nie śmiał wprowadzać opłat za leczenie. Przynajmniej nie wprost...

Tygrys ten będzie jednak mocno kulawy, bo sens reform służby zdrowia w wydaniu Radziwiłła sprowadza się do poddania placówek ścisłemu nadzorowi ministerstw Zdrowia i Finansów oraz związania rąk dyrektorom szpitali „wyróżnionych" przynależnością do sieci. To jest raczej praktyka rodem z lat 70. XX wieku.

A opłaty? Zdaniem eksperta, z którym rozmawiała „Rzeczpospolita", dyrektor powiatowego szpitala po prostu dostanie do ręki narzędzie, by nie wykonać drogiej operacji. Zawsze może tłumaczyć, że skończył się limit. A zamiast zoperować mało znaczącego pacjenta, zachowa środki dla lokalnego notabla. Efekt taki jak zawsze: ucierpią biedni i starsi ludzie. I to będzie dla PiS prawdziwy strzał w stopę. A za wyleczenie z tego urazu trzeba będzie sporo zapłacić.

Komentarz dnia
Żródło: Rzeczpospolita

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.

POLECAMY

KOMENTARZE