Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Komentarze

Szułdrzyński: Cierpliwość i konsekwencja

Jarosław Kaczyński
Fotorzepa, Jerzy Dudek
Kolejne sondaże wskazujšce na ustabilizowanie wyników Prawa i Sprawiedliwoœci po aferze nagrodowej pokazujš, że wiosenne przesilenie polityczne już za nami.

Ale myliłby się ten, kto twierdziłby, że wszystko zostaje po staremu.

Choć na razie wydaje się, że poparcie na poziomie 50 proc. będzie w PiS wspomnieniem, to jednak partia rzšdzšca pokazała wielkie możliwoœci, jeœli chodzi o odbudowywanie elektoratu. Kierownictwo PiS potrafiło znaleŸć przyczyny wiosennych klęsk i wycišgnšć z nich wnioski. Co prawda pomysł obniżenia pensji politykom o 20 proc. jest populistyczny i na dłuższš metę negatywnie odbije się na naszym życiu publicznym, jednak spodobał się wyborcom. Teraz cała nadzieja w prezydencie Andrzeju Dudzie, że to szkodliwe prawo zawetuje nawet za cenę krytyki ze strony tabloidów, które będš się oburzać, że głowa państwa stanęła po stronie przywilejów władzy. Prezydent może jednak wyraŸnie pokazać, gdzie leży różnica między państwem oszczędnym a państwem dziadowskim.

Ale trwajšcy w Sejmie protest opiekunów osób niepełnosprawnych i kolejne kolizje limuzynowe Antoniego Macierewicza – to wszystko znaki ostrzegawcze, pokazujšce, że kolejne kryzysy mogš wybuchnšć niespodziewanie.

Zadowolony z sondaży może być też Grzegorz Schetyna. 27 proc. to znacznie lepszy wynik niż frekwencja na sobotnim marszu opozycji. Największym problemem jednak nie była wcale liczba, ale niejasne przesłanie manifestacji. Poza tym, że nie lubiš rzšdzšcych, przedstawiciele opozycji nie przedstawili prócz ogólnikowych haseł wizji alternatywnej Polski. Marsz Wolnoœci potwierdził jednak, że to Schetyna jest dziœ liderem opozycji.

Szkoda farby drukarskiej na komentowanie sytuacji Nowoczesnej. Warto natomiast odnotować, że już od kilku miesięcy ostatnie miejsce na podium ma SLD z ponad 10-proc. poparciem. Szef SLD Włodzimierz Czarzasty udowodnił – podobnie jak Schetyna – że w opozycji najważniejsze sš cierpliwoœć i konsekwencja. To im lewica zawdzięcza powrót nie tylko powyżej progu wyborczego, lecz również do grona partii, które będš decydowały o kształcie polskiej sceny politycznej.

ródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL