Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Komentarze

Krzyżak: Dzieci niechciane

Fotorzepa, Jerzy Dudek
W poniedziałek przyjeżdża do Warszawy wycieczka dzieci z Jurgowa na Spiszu.

Dla większoœci dzieciaków będzie to pierwsza w życiu wyprawa do stolicy, a dla częœci pewnie ostatnia. Dzieci zobaczš m.in. Zamek Królewski, Łazienki, Wilanów. Odwiedzš Centrum Nauki Kopernik. Będš też w redakcji „Rzeczpospolitej".

We wtorek miały być w Sejmie. Miały, bo nie będš. Marszałek Marek Kuchciński w zwišzku z trwajšcym w budynku protestem zamienił go w twierdzę. Na teren sejmowego kompleksu nie wchodzš dziennikarze, utrudnienia spotykajš ekspertów komisji. Skasowano też wycieczki. W czwartek od Sejmu odbili się uczniowie z Rudy Œlšskiej i Gierałtowic. We wtorek do Sejmu nie wejdš też dzieci z Knurowa.

Sš jednak odstępstwa od reguły. Do parlamentu mogš wejœć grupy wprowadzane przez posłów w ramach „programu edukacyjnego". To, jak tłumaczy Kancelaria Sejmu, wycieczki „zweryfikowane".

Nie wiem, czym jest wspomniany „program edukacyjny". Nie mam pojęcia, na czym polega tajemnicza „weryfikacja". W grupie z Jurgowa będzie dwójka niepełnosprawnych z opiekunami. Czyżby marszałek obawiał się, że odłšczš się od grupy i przyłšczš do protestujšcych? Wiem za to, że szkolne wycieczki do Sejmu nie sš jakšœ wydumanš fanaberiš nauczycieli, lecz częœciš ich programów edukacyjnych.

Jak wytłumaczyć tym dzieciom, że całujš klamkę? Jak potem zachęcać ich do angażowania się w życie społecznoœci, do tzw. wielkiej polityki? Jak, skoro ta „wielka polityka" zawiodła ich oczekiwania?

Panie Marszałku, proszę spróbować. Z otwartš przyłbicš i bez zwalania winy na protestujšcych. I proszę pomyœleć, jak zadoœćuczynić tym, którym coœ obiecano, a obietnicy nie wypełniono.

ródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL