Chrabota: Ukręcą łeb Uberowi

aktualizacja: 20.04.2017, 06:16
Foto: Fotorzepa, Maciej Zienkiewicz

W sierpniu tego roku Uber będzie świętować trzylecie świadczenia usług w naszym kraju.

REDAKCJA POLECA

Jeszcze kilka dni temu można było sobie te obchody wyobrazić w stylu iście amerykańskim: baloniki, grill, sztuczne ognie i piwo. Bo jest co świętować. Po trudnym starcie firma osiągnęła gigantyczny sukces. Szybko stała się najpopularniejszą mobilną aplikacją do przewozu osób. Dała pracę tysiącom ludzi. Wprowadziła nowe standardy szybkości i jakości obsługi klientów. I co najważniejsze, przez niskie ceny poszerzyła rynek konsumencki, bez straty dla tradycyjnych korporacji taksówkarskich, o czym pisaliśmy na łamach „Rz".

Podsumowując, niemal perfekcyjnie wpisała się w stawiającą na innowacyjność strategię odpowiedzialnego rozwoju premiera Morawieckiego. To już jednak nieaktualne. Dziś wiadomo, że obchody mogą zostać odwołane. Ministerstwo Infrastruktury wprowadzi dla kierowców Ubera obowiązek posiadania takich samych licencji, jakie mają taksówkarze. Dla partnerów Ubera oznacza to oczywiście śmierć. Osobiście nie widzę żadnych przemawiających za tym racji ekonomicznych. To typowy zabieg antykonsumencki wymuszony przez nieliczną grupę nacisku. Ktoś jej ustąpił, wymiękł albo się przestraszył. Stracą na tym w skali roku setki tysięcy ludzi. Stracimy wszyscy, poza taksówkarzami, transportem miejskim i właścicielami samochodowych szrotów. A swoją drogą co to za silna władza, która ulega kolejnym grupom szantażystów? Najpierw górnicy, potem aptekarze, teraz taksówkarze. Czyżby interes ogółu w ogóle się nie liczył?

Komentarz dnia
Żródło: Rzeczpospolita

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.

POLECAMY

KOMENTARZE