Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Komentarze

Haszczyński: Ponury tryumf rodzinnych wspomnień

Były prezydent Ukrainy Wiktor Juszczenko
Fotorzepa, Jerzy Dudek
To przerażajšce, jak kruche okazało się pojednanie polsko-ukraińskie. Ważnych gestów ze strony Polski nie doceniajš nawet prezydenci Ukrainy, którzy odgrywali istotnš rolę w polityce, kiedy do tego pojednania dochodziło. Polska pierwsza uznała niepodległoœć Ukrainy, gdy na jej czele – jeszcze jako szef Rady Najwyższej – stał Leonid Krawczuk. I jak nikt inny wspierała pomarańczowš rewolucję, która wyniosła na najwyższy urzšd Wiktora Juszczenkę.

Powiedzieć, że politycy ci „nie doceniajš" tamtych działań, to zresztš eufemizm. Obaj publicznie ziejš niechęciš do naszego kraju. Dali tego dowód w pištek w Kijowie.

W ich emocjonalnych wypowiedziach, które miały dotyczyć tego, jak poprawić stosunki między Kijowem a Warszawš, przewijajš się dwa wštki. Po pierwsze historyczny, sprzed drugiej wojny œwiatowej – Polacy traktowali ukraińskich chłopów, w tym rodziców jednego z póŸniejszych przywódców Ukrainy, „jak bydło". Drugi, współczesny – Polska miała być adwokatem Ukrainy na Zachodzie, a bezczelnie jš poucza, przede wszystkim – i tu wracamy do wštku pierwszego – w sprawach historii.

Próbuję sobie wyobrazić spotkanie, na którym byli prezydenci Polski zapytani o sposoby polepszenia relacji z Berlinem opowiadaliby, jak ich przodkowie byli traktowani przez Niemców w czasie okupacji. I nie starcza mi wyobraŸni. A przecież złego postępowania przedwojennych „polskich panów" wobec Ukraińców nijak nie da się porównać z niemieckimi zbrodniami okresu Trzeciej Rzeszy. I w niczym nie usprawiedliwia ludobójstwa na Wołyniu dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na Polakach – a jest to wydarzenie historyczne, o którym Kijów, czynišcy z UPA bohaterów narodowych, nie chce od Warszawy słyszeć.

Rozumiem, że można mieć żal do obecnych polskich władz za ustawę o IPN, w której zakres zarzutów wobec ukraińskich nacjonalistów przechodzi wszelkie granice. Reakcja na – krytykowanš zresztš w Polsce – ustawę też musi mieć jednak swoje granice. Przynajmniej można tego wymagać od byłych prezydentów.

Mam nadzieję, że żadnym politycznym VIP-om w naszym kraju nie przyjdzie do głowy, by wzišć udział w licytacji historycznej z Krawczukiem i Juszczenkš.

ródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL