Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Komentarze

Szułdrzyński: PiS padł ofiarš własnej retoryki

AFP
Łagodzenie dyplomatycznych kryzysów przez doprowadzanie drugiej strony do furii – to będzie największy wkład rzšdu PiS w dzieje stosunków międzynarodowych i największe osobiste osišgnięcie Mateusza Morawieckiego w dyplomacji.

Przykład takiego działania dał w sobotę szef polskiego rzšdu swojš wypowiedziš o żydowskich sprawcach Holokaustu, która doprowadziła do wrzenia opinię publicznš w Izraelu. W Polsce rozgorzała dyskusja, czy Morawiecki powiedział prawdę, czy też nie. Sęk w tym, że można mówić prawdę na różne sposoby. Jeœli szef polskiego rzšdu chciał uspokoić relacje z Izraelem, to – bez względu na prawdziwoœć jego słów – osišgnšł efekt odwrotny do zamierzonego. Zarówno w polityce, jak i dyplomacji to po prostu błšd.

Skšdinšd to paradoks, że polski premier na najważniejszej konferencji bezpieczeństwa w Europie z uporem godnym lepszej sprawy musi bronić ustawy o IPN, którš w Polsce coraz głoœniej krytykujš przedstawiciele jego obozu. Doradczyni prezydenta Zofia Romaszewska nazwała jš „idiotycznš", a Jan Olszewski okreœlił mianem „bubla". Krytykuje jš historyk Sławomir Cenckiewicz (z którym liczy się rzšdzšca prawica), a w obszarze, który dotyczy Ukrainy, nawet doradca szefa MSZ prof. Przemysław Żurawski vel Grajewski, o opozycji już nie wspominajšc. Ustawę wysłał do Trybunału Konstytucyjnego prezydent, wyliczajšc we wniosku liczne jej błędy. Nawet duża częœć polityków obozu władzy w rozmowach off the record przyznaje, że ustawa jest niedobra i prawdopodobnie zostałaby zmieniona, gdyby nie międzynarodowa awantura, która sprawiła, że rzšd nie chciał się cofnšć.

Bo PiS po raz kolejny padł ofiarš własnej retoryki. Przekonujšc, że walczy o godnoœć i dobre imię narodu, postawił się w sytuacji, w której nie mógł się wycofać nawet z głupiego ruchu. Tak samo było zresztš ze stosunkiem do osišgnięć poprzedników. Opisywany dziœ w „Rz" dokument, który przygotował Władysław Bartoszewski, pokazuje, że walka ze sformułowaniem „polskie obozy" łšczyła wszystkie rzšdy od kilkunastu lat. A nielubiany przez PiS Bartoszewski przygotowywał wspólne polsko-niemieckie stanowisko dajšce Polsce silnš kartę przetargowš w walce z zakłamywaniem historii. Być może gdyby PiS zamiast odkrywać Amerykę na nowo i przekonywać, że przed nim nikt nie dbał o dobre imię Polski, w niektórych obszarach dyplomacji kontynuował i rozwijał działania poprzedników, pozyskujšc przy okazji w kluczowych sprawach do współpracy opozycję, osišgnšłby lepsze efekty. Tyle tylko, że gdyby tak było, PiS nie byłby PiS-em.

ródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL