Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Komentarze

Jędrzejkowski: Karto rowerowa, wróć!

Jeremi Jędrzejkowski
Fotorzepa, Waldemar Kompała
Wymysł zdjęcia słuchawek rowerzystom jest wysoce słuszny. Bez względu na to, która strona sceny politycznej go wysuwa.

Bo to jeden z niewielu tematów, które z codziennym bajaniem polityków nie majš nic wspólnego, tylko dotyczš realnego problemu. Warto pilnować, by tego pomysłu nie upolitycznić.

Oczywiœcie częœć œrodowisk zagorzałych cyklistów zapewne podniesie raban, że to pomysł głupi, atakujšcy ich poczucie wolnoœci osobistej. O częstym braku znajomoœci przepisów czy zwykłej wyobraŸni nie wspomnš.

Na to, co się dzieje na drogach i chodnikach, staram się patrzeć ze wszystkich perspektyw uczestnika ruchu – kierowcy, rowerzysty i pieszego. To ważne – bo niektórzy rowerzyœci prawa jazdy nie majš i za kierownicš nie siedzieli. A częœć kierowców nie wyobraża sobie jazdy rowerem po mieœcie. Jeżdżšc rowerem niemal codziennie, przez okršgły rok, mam wyrobione zdanie o uczestnikach ruchu. Kierowcy majš swoje grzeszki bezmyœlnoœci, ale niestety, rowerzyœci wypadajš tu najgorzej (choć w razie nagłego spotkania z autem zawsze stojš na przegranej pozycji). Zdarza się, że o ich zachowaniu decyduje jakiœ „fajny", spontaniczny pomysł – np. „teraz skręcę w lewo" – który natychmiast radoœnie realizujš. Oczywiœcie nie trudzšc się zasygnalizowaniem czy obejrzeniem się, czy komuœ nie zajadš drogi.

Słuchawki w takich sytuacjach tylko potęgujš zagrożenie. Wsłuchany w ulubionš muzykę rowerzysta skutecznie odcina się od odgłosów marnej rzeczywistoœci. Często nie słyszy nie tylko nadjeżdżajšcego samochodu, ale nawet ostrzegawczego okrzyku.

Przy okazji zakazu używania słuchawek postuluję powrót do obowišzkowej karty rowerowej dla wszystkich. Taki pomysł pojawił się niespełna rok temu, ale od tego czasu niewiele o nim słychać. A to wysoce kuriozalne, że znaczna częœć uczestników ruchu (osoby 18+) nie musi spełniać tego wymogu. Niektórzy jeżdżš więc rowerami w rytm swych radosnych wyobrażeń, o zasadach ruchu nie majšc żadnego pojęcia.

ródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL