Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Komentarze

Szaniawski: Zakażmy radia w samochodzie

Fotorzepa, Robert Gardziński
Ci, którzy chcš wprowadzenia zakazu poruszania się na rowerze ze słuchawkami na uszach, powinni raczej pochylić się nad losem kierowców samochodów.

Bo to ci drudzy, zamknięci w stalowych puszkach, sš głusi, nie tylko na argumenty.

Australijscy badacze ustalili, że rowerzysta w słuchawkach, odtwarzajšc muzykę na umiarkowanym poziomie, jest w stanie usłyszeć dużo więcej dŸwięków z otoczenia niż kierowca samochodu, nawet wtedy, gdy ten ostatni ma... wyłšczone radio.

Badania pokazujš, że rowerzysta słuchajšcy muzyki na poziomie 87 decybeli wyraŸnie słyszy wołanie i dzwonek, a kierowca samochodu słuchajšcy radia (na umiarkowanym poziomie 69 decybeli) – nie słyszy ani jednego, ani drugiego. Dopiero po wyłšczeniu odtwarzacza jest w stanie usłyszeć pieszego i rowerzystę, ale na poziomie porównywalnym z rowerzystš słuchajšcym muzyki przez słuchawki dokanałowe, czyli bardzo mocno wygłuszajšce dŸwięki z otoczenia.

Częstym argumentem zwolenników wprowadzenia zakazu korzystania ze słuchawek dla rowerzystów jest obawa, że nie usłyszš nadjeżdżajšcego z tyłu samochodu. Sęk w tym, że dla prawidłowo poruszajšcego się ulicš rowerzysty takie dŸwięki sš bezużyteczne. Miałby za każdym razem odwracać się, by sprawdzić, czy przypadkiem kierowca nie zamierza go staranować, i szukać ewentualnej drogi ucieczki na pobocze lub chodnik? A co z poruszajšcymi się bezszelestnie samochodami elektrycznymi? Zakazać?

Rowerzyœci to nie bezmyœlni samobójcy. Zdajš sobie sprawę, że sš bez szans w kolizji z chronionymi warstwami blachy użytkownikami samochodów. Bardziej wierzę w ich rozsšdek niż w mnożenie kar. Tym bardziej że dojeżdżajšc na rowerze do pracy, codziennie mijam kierowców z komórkš w ręku.

Zastanawiam się, kiedy posłowie zatroszczš się o osoby z niedosłuchem. I zakażš im wychodzenia z domu. Bo nietrudno wylać dziecko z kšpielš...

ródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL