Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Komentarze

Jędrzej Bielecki: Plac Piłsudskiego to nie miejsce na pomnik

Fotorzepa, Jakub Mikulski
W œrodę robotnicy wydzielili częœć placu Józefa Piłsudskiego w Warszawie – rozpoczęła się tam budowa pomnika ofiar tragedii smoleńskiej.

Wysoki monument przypominajšcy trap samolotu ma już 10 kwietnia górować nad Grobem Nieznanego Żołnierza. 11 listopada, po drugiej stronie Grobu, stanie pomnik Lecha Kaczyńskiego.

Dziœ plac Piłsudskiego jest jednym z nielicznych już miejsc, które łšczš Polaków. To przestrzeń œwieckiego sacrum, gdzie oddawany jest hołd wszystkim, którzy zginęli za ojczyznę, niezależnie od wyznania, poglšdów politycznych, narodowoœci. Na drugim końcu placu stanšł tylko pomnik samego Marszałka oraz krzyż upamiętniajšcy apel Jana Pawła II z 1979 r., po którym rok póŸniej zrodziła się Solidarnoœć.

Budowa nowych pomników naruszy neutralnoœć tego miejsca w oczach przynajmniej połowy społeczeństwa, która uważa, że formatu zmarłego prezydenta nie można porównać ani z Józefem Piłsudskim, ani z Karolem Wojtyłš.

Pomnik upamiętniajšcy największš katastrofę w powojennej Polsce dawno powinien stanšć w bardzo godnej lokalizacji Warszawy. Stołeczny ratusz zrobił wiele, aby do tego nie doszło. Ale forsujšc siłš monument w tak wyjštkowym miejscu, PiS nie naprawił tego błędu. I nie przysłużył się zjednoczeniu narodu wokół pamięci o smoleńskiej katastrofie.

ródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL