Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Komentarze

Sport czuje wsparcie władzy

rp.pl
Politycy lubiš grzać się w cieple sportowego sukcesu. Sš pierwsi do wzruszeń, gdy grajš hymn i biało-czerwona flaga wędruje na maszt, a przed telewizorami siedzš miliony wyborców.

Ale gdy gasnš œwiatła i zaczyna się szara codziennoœć, sportowcy nie dla wszystkich wcišż sš ważni, bo wyczynowy sport dużo kosztuje, a minister finansów prezentów nie rozdaje. Tymczasem dla wielu zwišzków sportowych budżetowe dotacje to kwestia życia i œmierci, bo sponsorów pozyskać nie potrafiš lub działajš w branżach reklamowo mało chodliwych.

Firm z większoœciowym udziałem Skarbu Państwa do wspierania sportu wprost zmusić nie można, ale nie ma co udawać – politycy majš swoje wpływy i coraz częœciej dostrzegajš też w tym swój interes. Trudno sobie wyobrazić sportowš przyszłoœć bez takich firm jak Lotos, Orlen czy PGNiG. Zaczynajšcy wyœcigowš karierę Robert Kubica do spółek paliwowych miał wprawdzie poważne i uzasadnione pretensje, że interesowały się wówczas głównie rajdami na pustyni, ale teraz Lotos naprawia ten błšd i słychać nawet, że wesprze polskiego kierowcę, który walczy o powrót do królewskiej kategorii wyœcigowej.

Znakomitym przykładem mšdrego mecenatu jest to, co zrobił Lotos dla skoków narciarskich. To w dużym stopniu dzięki tej firmie mamy następców Adama Małysza, z których jeden właœnie przeskakuje Mistrza. Orlen zapewnił godny byt gwiazdom lekkoatletyki, a to ważne, bo pchnięcie kulš czy rzut młotem nie sš konkurencjami pierwszej komercyjnej potrzeby. PGNiG ma mniej szczęœcia, dzięki jego pienišdzom nie udało się zbudować trwałej potęgi piłki ręcznej, ale trzeba mieć nadzieję, że się nie wycofa.

Trudno oprzeć się wrażeniu, że Witold Bańka ma większy wpływ na to, jakie decyzje podejmujš szefowie spółek Skarbu Państwa, niż jego poprzednicy, stšd dobra opinia œrodowiska o ministrze sportu. Za jego kadencji państwo robi dużo, by sportowcy – nie tylko ci z elity – poczuli wsparcie władzy.

 

 

 

ródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL