Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Komentarze

Donald Trump podpala Bliski Wschód

AFP
Donald Trump ogłosił, że Stany Zjednoczone uznajš Jerozolimę za stolicę Izraela, choć ambasada USA zostanie tu przeniesiona dopiero za kilka lat.

To niebezpieczna decyzja, a nawet poważny błšd.

Od 70 lat prezydenci USA konsekwentnie uważali, że status œwiętego miasta będzie zwieńczeniem procesu pokojowego, a nie ładunkiem, który wysadzi negocjacje między Izraelczykami i Palestyńczykami. Trump uznał jednak, że najważniejsza jest polityka wewnętrzna: odzyskanie sympatii twardego elektoratu na amerykańskiej prowincji, podreperowanie katastrofalnych sondaży. Los Bliskiego Wschodu schodzi w tej kalkulacji na dalszy plan.

I rzeczywiœcie, inicjatywę prezydenta, poza samym Izraelem, pozytywnie przyjęły tylko konserwatywne œrodowiska ewangelickie i żydowskie w Ameryce. Z wielkim zaniepokojeniem, a nawet wœciekłoœciš, została ona natomiast powitana nie tylko przez Palestyńczyków, ale też przez dotychczasowych sojuszników USA w tym regionie: Arabię Saudyjskš, Turcję i Jordanię. Sprawa Jerozolimy dołšczyła także do długiej listy punktów, które – od klimatu przez wolny handel po umowę o powstrzymaniu planu atomowego Iranu – dzielš Amerykę i Europę.

Pomijajšc Izrael, Amerykanie już wczeœniej na Bliskim Wschodzie działali z pobudek wewnętrznych. George W. Bush interweniował w Iraku z zemsty za zamachy 11 wrzeœnia, Barack Obama odwrócił się od wojny w Syrii i Libii w odpowiedzi na pacyfistyczne nastroje w Ameryce. Za każdym razem skutki były katastrofalne, a rachunek w znacznym stopniu płaciła położona w sšsiedztwie Bliskiego Wschodu Europa. To w końcu na nasz kontynent, a nie za ocean, trafiła w 2015 r. fala uchodŸców, destabilizujšc scenę politycznš wielu unijnych krajów. Tym razem jednak za krótkowzrocznoœć Trumpa może zapłacić także Ameryka. Budowana przez prezydenta koalicja państw, które miałyby powstrzymać Iran, może się teraz rozpaœć. Nowe paliwo mogš natomiast zyskać ugrupowania terrorystyczne.

Polska, po częœci ze względów historycznych, jest bliskim sojusznikiem Izraela. Ale w sprawie Jerozolimy nie powinna iœć za amerykańskim przykładem. Nie jest to w niczyim interesie.

ródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL