Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Komentarze

Igrzyska bez Rosji: Olimpizm uratował twarz

AFP
Gdyby nie wykluczono Rosji z igrzysk w Pjongczangu, każdy dopingowy przestępca mógłby się uważać za przyzwoitego człowieka, którego skrzywdzili obłudnicy dyskwalifikujšcy drobnych złodziei, puszczajšcy zaœ wolno gangsterów majšcych poparcie potężnego państwa.

Szef MKOl Thomas Bach stał przed trudnym wyborem: uderzyć w Rosję, bioršc pod uwagę, że reakcjš może być bojkot igrzysk zarzšdzony przez Władimira Putina, lub narazić się na gniew zachodniego œwiata i jego mediów niezostawiajšcych na Rosji suchej nitki, bo dowody przestępstwa sš bezdyskusyjne.

Wybrał dobrze – ukarał Rosję jako państwo, wykluczył z igrzysk dożywotnio obecnych szefów rosyjskiego sportu i zostawił furtkę sportowcom, którzy dowiodš swej dopingowej niewinnoœci. Surowszej kary – wykluczenia Rosji bez żadnych furtek – domagajš się tylko moralni rygoryœci bez kontaktu z polityczno-sportowymi realiami.

Już dzień po decyzji MKOl wiadomo, że Władimir Putin nie będzie nawoływał do bojkotu igrzysk. Zapewne wielkie znaczenie przy podejmowaniu tej decyzji miał fakt, że za pół roku Putin będzie gospodarzem piłkarskiego mundialu i nie chciałby przyjmować goœci jako prezydent, z którym wstyd zrobić sobie zdjęcie.

Swojš drogš może być to ciekawe: Witalij Mutko, dożywotnio wykluczony z igrzysk były minister sportu Rosji, dziœ jej wicepremier, wita Thomasa Bacha na Łużnikach jako szef komitetu organizacyjnego mundialu podczas meczu otwarcia. Tak schizofrenicznej sytuacji jeszcze nie było.

Zapewne ta właœnie perspektywa skłaniała obie strony do umiarkowania. Bach uratował twarz, a Putin pozwolił rosyjskim sportowcom wystartować w Pjongczangu, nawet bez flagi i bez hymnu matki Rosji.

Ale Rosjanie nie mogš jeszcze spać spokojnie, gdyż rozpocznie się badanie próbek pobranych w sportach innych niż zimowe. Jeœli się okaże, że piłkarze też byli chronieni w ramach zorganizowanego przez państwo programu dopingowego, FIFA będzie miała większy problem niż MKOl, bo mundialu gdzie indziej zorganizować już się nie da.

ródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL