Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Komentarze

Zuzanna Dšbrowska: Opozycja krzyczy, a PiS nie słyszy

PAP, Jacek Turczyk
Odbieramy projekt PiS dotyczšcy Sšdu Najwyższego jako zapowiedŸ zamachu stanu, uderzenie w trójpodział władz; zrobimy wszystko, by zablokować tę ustawę – powiedział lider PO Grzegorz Schetyna.

Ale czy słowa o zamachu stanu jeszcze na kimœ robiš wrażenie, skoro powtarzane sš od czasu pierwszych działań PiS zwišzanych z Trybunałem Konstytucyjnym? Czy wobec porażki zarówno działań parlamentarnych, jak i „akcji bezpoœrednich" pod Sejmem i pod Pałacem Prezydenckim zapewnienie, że „zrobimy wszystko", nie brzmi humorystycznie?

Nawet dzieciom powtarza się bowiem często, by nigdy nie wzywały pomocy dla żartu czy zwrócenia na siebie uwagi, bo ryzykujš, że gdy będzie ona naprawdę potrzebna, nikt już na to nie zareaguje. PO znalazła się właœnie w takiej sytuacji.

Tym razem diagnozie o bezsilnoœci opozycji towarzyszyć musi niestety prawdziwy niepokój. PiS korzysta z niskiej jakoœci działań przeciwników politycznych, by przeprowadzać projekty już nie tylko kontrowersyjne, ale – co akurat jest słusznš ocenš ze strony PO – zmieniajšce ustrój w Polsce. Bo tak właœnie należy podchodzić do legislacyjnej wrzutki dotyczšcej Sšdu Najwyższego. Jak w przepisie na film klasy B jest w tej inicjatywie wszystko: uzyskanie wpływu na wybory parlamentarne, zemsta na wrogach politycznych, czarne charaktery i skrzywdzone ofiary. Tyle że to nie film, lecz rzeczywistoœć. Do tego w tym samym czasie prawie idealny sequel obrazu z połowy lat 70.: letnie podwyżki cen. Niektórzy pamiętajš jeszcze szarš twarz premiera Jaroszewicza ogłaszajšcego 24 czerwca 1976 roku podwyżki cen „niektórych artykułów konsumpcyjnych". Sprawujšc władzę tak silnš rękš, można oczywiœcie przeprowadzić wszystko.

Ale jeœli argumentem dla PiS ma znów być to, że opozycja nie może nic zrobić, bo to PiS rzšdzi i ma większoœć, to trzeba przypomnieć, że w 1976 roku opozycji nie było w ogóle. Urosła zaraz potem.

ródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL