Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Komentarze

Michał Szułdrzyński: Czy Polskę można traktować poważnie?

Fotorzepa, Maciej Zienkiewicz
Po przedœwištecznym zamieszaniu wokół słów szefa państwowej podkomisji ds. wyjaœniania katastrofy polskiego Tu-154M coraz częœciej pojawia się pytanie, czy dr. Wacława Berczyńskiego można traktować serio.

W siódmš rocznicę tragedii smoleńskiej Berczyński przedstawił film, w którym jako najbardziej prawdopodobnš przyczynę katastrofy podano eksplozję ładunku termobarycznego. Jeœli ktoœ wówczas się zastanawiał, dlaczego zamiast konferencji prasowej odbył się pokaz filmu, po pištkowym wywiadzie szefa podkomisji dla "DGP" nie powinien mieć żadnych złudzeń. ródła "Rzeczpospolitej" w PiS twierdzš, że nawet œrodowisko szefa MON boi się publicznych wystšpień Berczyńskiego. Nic dziwnego. Wszak resort obrony musiał dementować jego słowa, jakoby to on "wykończył caracale".

Sęk jednak w tym, że Berczyński nie jest osobš prywatnš. Wypowiada się jako szef oficjalnego państwowego ciała. Pytanie, czy rzšd i PiS zdajš sobie sprawę z konsekwencji działań jego i jego przełożonego Antoniego Macierewicza. Ja uœwiadomiłem je sobie kilka dni temu podczas rozmowy z wysokim rangš zagranicznym dyplomatš, który spytał mnie, czy polski rzšd będzie się domagał reakcji ze strony NATO, a w szczególnoœci uruchomienia art. 5 traktatu waszyngtońskiego, po stwierdzeniu przez komisję, że polski prezydent zginšł w wyniku eksplozji na terytorium Rosji. Gdy wyraziłem zaskoczenie tym pytaniem, mój rozmówca stwierdził: –Przecież musimy traktować serio to, co mówiš polski minister obrony narodowej i powołani przez niego eksperci.

I tu jest pies pogrzebany. W Polsce przyzwyczailiœmy się niestety do tego, że nie wszystkie wypowiedzi ekspertów smoleńskich traktujemy serio. Ale nasi zagraniczni partnerzy i sojusznicy majš z tym poważny kłopot. Bo jeœliby zaczęli traktować poważnie Macierewicza czy Berczyńskiego, musieliby przestać poważnie traktować nasze państwo.

ródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL