Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Komentarze

Michał Szułdrzyński: Test wiarygodności dla PiS

PAP, Radek Pietruszka
Minister skarbu tak œwietnie pełnił swojš funkcję, że Beata Szydło poinformowała w czwartek o jego odwołaniu – tak można by skomentować konferencję prasowš pani premier.

Również sam Dawid Jackiewicz nie miał sobie nic do zarzucenia – chwalił się, że przygotował swój resort do likwidacji, uporzšdkował kwestie pensji i odpraw zarzšdów spółek Skarbu Państwa. Dlaczego więc stracił stanowisko? Dlaczego dziesięć miesięcy po zaprzysiężeniu rzšdu pierwszy konstytucyjny minister został zdymisjonowany w atmosferze skandalu?

NajwyraŸniej PiS postanowił wysłać do swojego zaplecza jasny sygnał, że nie będzie tolerował nepotyzmu i obsadzania spółek marnej jakoœci działaczami partyjnymi. Przekaz brzmi: zdajemy sobie sprawę, co się dzieje, wiemy, że niektórzy działacze „dobrej zmiany” myœlš bardziej o dobru swoim, niż wspólnym.

Jarosław Kaczyński wspólnie z Beatš Szydło zdecydowali się zaryzykować dymisję ministra skarbu, ale i wyraŸnie przecišć wrzód, który narastał wokół partii rzšdzšcej. PiS widać się nauczył, że Platformę Obywatelskš pogršżyły nie złamane obietnice wyborcze, błędy czy zaniechania, lecz afera taœmowa, która pokazała zwykłym ludziom, iż władza traktuje państwo jak własny folwark. I to hasła typu „dojna zmiana” czy informacje o krewnych lub znajomych polityków PiS, którzy dostawali pracę w spółkach, szkodziły partii rzšdzšcej znacznie bardziej niż spór wokół Trybunału Konstytucyjnego, kolejne rezolucje Parlamentu Europejskiego czy też zamieszanie przy okazji reformy edukacji. I odbierały PiS prawo mówienia o moralnej odnowie.

Złoœliwi twierdzš, że PiS rozwišzuje właœnie problemy, które sam stworzył, a dymisja Jackiewicza to nie żadna sanacja, lecz efekt walk frakcyjnych. Tyle tylko, że jeœli znajomych odchodzšcego ministra skarbu zastšpiš w spółkach znajomi innych polityków, PiS skazany będzie na porażkę.

Zdajš sobie sprawę z tego i Beata Szydło, i Jarosław Kaczyński. Pełnišcy rolę nowego ministra skarbu Henryk Kowalczyk dał się poznać jako sprawny urzędnik. Jego nominacja to też wzmocnienie samej Szydło, z którš blisko współpracuje w Komitecie Stałym Rady Ministrów – a więc w oœrodku sterowania pracami rzšdu.

ródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL