Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Koleje

Po burzach stabilizuje się sytuacja na kolei

Fotorzepa/Jerzy Dudek
Sytuacja na liniach kolejowych stabilizuje się po tym, jak przechodzšce przez Polskę silne burze powaliły drzewa, co spowodowało uszkodzenia sieci trakcyjnej – poinformował w sobotę PAP Mirosław Siemieniec, rzecznik prasowy PKP Polskich Linii Kolejowych.

„Pozostało nam tylko przywrócenie ruchu pocišgów na linii Bydgoszcz – Piła. Planujemy to zrobić do godziny 18.00, obecnie zorganizowaliœmy tam komunikację zastępczš” – powiedział Siemieniec.

 

Dodał, że pocišgi dalekobieżne, które przejeżdżały przez województwa pomorskie i kujawsko-pomorskie mogš jechać jeszcze z opóŸnieniami, natomiast sieć kolejowa jest przejezdna.

 

„Na Dolnym Œlšsku i w Wielkopolsce utrudnienia, które były na lokalnych trasach zostały usunięte” – stwierdził.

 

Siemieniec powiedział, że zaraz po powaleniu drzew kolejarze mieli trudnoœci z zorganizowaniem komunikacji zastępczej, ponieważ drogi były zatarasowane i trudno było znaleŸć przewoŸników, którzy by się tego podjęli.

 

Rzecznik PKP PLK powiedział PAP, że po burzach odwołano w sumie 29 pocišgów dalekobieżnych od godziny 20:00 w pištek do godziny 14:00 w sobotę. Dodał, że w tym czasie na trasy wyjechało około 3 tys. pocišgów.

 

„Z tych odwołanych pocišgów dwa należały do PKP Intercity, a pozostałe należały do Przewozów Regionalnych i lokalnych przewoŸników. Odwołanie tych pocišgów wynikało tylko z tego, żeby nie wysyłać podróżnych w pocišgach na zablokowane trasy” – wyjaœnił.

 

Jak powiedział Siemieniec, w celu sprawdzenia przejezdnoœci linii kolejowych wykonano 40 przejazdów patrolowych na ponad 2 tys. km szlaków.

 

PKP PLK informujš, że w dyspozycji zarzšdcy infrastruktury sš przez całš dobę 162 zespoły szybkiego usuwania awarii oraz 62 pocišgi sieciowe, które zajmujš się naprawami sieci trakcyjnej. Ponadto wprowadzono dodatkowe lokomotywy do przecišgania składów w miejscach dotkniętych awariami. Przy usuwaniu powalonych gałęzi i drzew pomaga Państwowa Straż Pożarna.

 

Silne burze nad Polskš spowodowały utrudnienia w ruchu pocišgów na Dolnym Œlšsku, OpolszczyŸnie, Pomorzu i Kujawach. To efekt powalonych drzew i uszkodzeń sieci trakcyjnej. Jak informujš PKP PLK nikt nie został poszkodowany.

ródło: rp.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL