Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Koleje

Gowin: powinien powstać Centralny Dworzec Kolejowy

Bloomberg
Równolegle z inwestycjš i budowš Centralnego Portu Lotniczego powinien powstać Centralny Dworzec Kolejowy - uważa wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin.

Gowin w poniedziałek wzišł udział w konferencji pt. "Nowoczesna infrastruktura szansš na rozwój północnego Mazowsza" w Zakroczymiu (Mazowieckie). Mówił tam m.in. o tym, że budowa Centralnego Portu Lotniczego nie przekreœla szans rozwojowych lotniska w Modlinie. Należy tylko - jak mówił - zastanowić się, jak włšczyć Modlin w "to wielkie przedsięwzięcie, jakim jest Centralny Port Lotniczy".

Wspomniał też, że obok Centralnego Portu Lotniczego powinien powstać Centralny Dworzec Kolejowy. Dopytywany następnie przez PAP, "czy z Centralnym Portem Lotniczym powinien powstać równolegle Centralny Dworzec Kolejowy", odpowiedział: "Oczywiœcie, że tak". "Centralny Port Lotniczy musi być obsłużony przez sieć połšczeń kolejowych, gdyż pasażerów nie dałoby się transportować zwykłymi drogami" - argumentował Gowin.

Budowa Centralnego Portu Lotniczego w zeszłym tygodniu została pozytywnie zaopiniowana przez Komitet Ekonomiczny Rady Ministrów.

Wicepremier Mateusz Morawiecki wskazywał, że "analizy (...) sprowadzajš się do tego, że tu, w tym miejscu, między Warszawš a Łodziš powinno być duże lotnisko międzynarodowe, które ma szanse nie tylko obsługiwać loty nazwijmy to lokalne czy regionalne, ale również być wielkim hubem międzynarodowym". Według niego, CPL może stać się "współczesnym dużym projektem infrastrukturalnym, logistycznym, rozwojowym". Wskazał też, że finansowanie projektu ma opierać się na inżynierii finansowej, bez œrodków budżetowych lub z bardzo niewielkim udziałem œrodków budżetowych, żeby zapewnić inwestycji profil komercyjny.

ródło: rp.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL