Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Klęski żywiołowe

Czy tragedii na obozie można było zapobiec?

PAP, Dominik Kulaszewicz
Drużynowy starał się wyprowadzić dzieci z lasu, ale było za póŸno. Dwie uczestniczki obozu zginęły.

Zwišzek Harcerstwa Rzeczpospolitej, organizator tragicznego obozu, w specjalnym komunikacie twierdzi, że „człowiek jest bezradny wobec potęgi i sił natury" i zapewnia, że nie było sposobu, by uniknšć nieszczęœcia. – Takš burzę dało się przewidzieć i można było przed niš ostrzec – uważa Piotr Żurowski, rzecznik Stowarzyszenia Łowcy Burz.

W obozie w miejscowoœci Suszek nad jeziorem Œpierwnik w powiecie chojnickim obozowało 140 harcerzy i harcerek. Burza zaskoczyła ich w pištek ok. godz. 23. Zginęły dwie osoby, 37 zostało rannych.

– Obudził nas drużynowy. Zrobił zbiórkę przed namiotami, zobaczyliœmy, że drzewa walajš się po ziemi, wszystkie sš powywracane. Drużynowy kazał nam biec do miejsca, gdzie jest najmniej drzew – relacjonował w mediach jeden z uczestników.

– Uczestnicy obozu zostali przetransportowani do szkoły w Nowej Cerkwi koło Chojnic – informował w komunikacie ZHR.

Zwišzek tłumaczy, że już kilka lat temu wydał instrukcje postępowania w sytuacjach kryzysowych. Jak mówi „Rzeczpospolitej" Grzegorz Bielawski, rzecznik prasowy Okręgu Łódzkiego ZHR, zgodnie z niš komendant obozu decyduje o ewakuacji, bioršc pod uwagę ostrzeżenia meteorologiczne. – On współpracuje ze służbami ratowniczymi i z przedstawicielami gminy. Wczeœniej jest opracowywany plan ewakuacji i ustalane miejsce, a uczestnicy obozu dowiadujš się o tym już pierwszego dnia pobytu. Poznajš regulamin dotyczšcy pożar, wody i sytuacji kryzysowych – tłumaczy Grzegorz Bielawski.

Œledztwo, które w tej sprawie wszczęła prokuratura w Chojnicach, będzie prowadzone trzytorowo. Badana będzie kwestia nieumyœlnego spowodowania œmierci dwóch dziewczynek w wieku 13 i 14 lat, sprawa „uszkodzenia ciała pod kštem osób rannych", a także kwestia „bezpoœredniego narażenia na niebezpieczeństwo utraty życia lub zdrowia". Œledczy będš badać m.in. czy organizatorzy obozu odpowiednio zadbali o bezpieczeństwo uczestników.

W pištek wczesnym popołudniem IMiGW wydał ostrzeżenie drugiego stopnia o burzach dla województwa pomorskiego. Spodziewano się opadów deszczu od 25 do 50 mm. Wiatr miał wiać z prędkoœciš 90–100 kilometrów na godzinę.

– W powiatach lęborskim i chojnickim wiatr był silniejszy, bo wiał z prędkoœciš 110 kilometrów na godzinę, ale już 90 km na godzinę to duża prędkoœć – zauważa Anna Nemec, meteorolog z IMiGW.

„Łowca burz" Piotr Żurowski twierdzi, że bardzo silny wiatr i tę gwałtownie rozbudowanš burzę dało się przewidzieć. – Ta burza nadcišgnęła od strony granicy polsko-czeskiej i w kolejnych regionach kraju nasilała się – opowiada Piotr Żurowski. Jego zdaniem problem w tym, że resortowy system ostrzegania nie zadziałał. – Komunikaty ukazujš się zbyt rzadko – tłumaczy.

– Były ostrzeżenia lokalne, ale wraz z rozwojem burzy powinny pojawić się ostrzeżenia wyższego, trzeciego stopnia – twierdzi przedstawiciel Łowców Burz.

I dodaje, że on nie widział żadnych ostrzeżeń na paskach w telewizji, a z aplikacji mobilnej nie każdy mógł skorzystać, bo nie każdy ma smartfona. – Brakuje systemu, który na bieżšco wydawałby ostrzeżeniach na podstawie danych z radarów opadów i detektorów wyładowań atmosferycznych – dodaje Piotr Żurowski.

Innego zdania jest Marek Kujawa, wicedyrektor warszawskiego Biura Bezpieczeństwa i Zarzšdzania Kryzysowego. – Trudno w takiej chwili winić kogokolwiek za to, co się stało, nikt nie wie, co się może wydarzyć – twierdzi. – Warto jednak pamiętać, że systemy – szczególnie te oparte na sieci komórkowej – sš zawodne, lepiej sprawdzajš się np. radiotelefony. Niestety w przypadku, gdy takie nieszczęœliwe zdarzenie już zaistnieje, dojazd odpowiednich służb na miejsce jest również utrudniony – dodaje.

Po tragedii na Pomorzu na polecenie szefa MSWiA Mariusza Błaszczaka trwajš kontrole bezpieczeństwa miejsc obozowych w całej Polsce.

ródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL