Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Klęski żywiołowe

USA: Ofiary huraganu majš nie bojkotować Izraela

AFP
Osoby mieszkajšce w miasteczku Dickinson, w Teksasie, które zostało poważnie zniszczone przez huragan Harvey we wnioskach o pomoc finansowš od władz muszš zobowišzywać się do tego, że nie będš bojkotowały Izraela - informuje "The Independent".

Na sprawę zwróciła uwagę Amerykańska Unia Wolnoœci Obywatelskich (ACLU). Lewicowa organizacja alarmuje, że w formularzu, który muszš wypełnić osoby starajšce się o pomoc finansowš od władz, znalazł się punkt, w którym osoby składajšce wniosek muszš zobowišzać się, że "nie będš bojkotujš Izraela" oraz "nie będš go bojkotować w czasie otrzymywania pomocy".

Według ACLU przypomina to "lojalki z czasów McCarthy'ego", kiedy Amerykanie musieli publicznie wypierać się zwišzków z komunizmem.

Przedstawiciele miasta tłumaczš, że w ten sposób dostosowujš się do prawa stanowego, które - od maja 2017 r. - zakazuje kierowania œrodków publicznych do firm bojkotujšcych Izrael.

Andre Segura z ACLU przypomina jednak, że Pierwsza Poprawka do konstytucji USA chroni prawo Amerykanów do bojkotu, a władze nie mogš uzależniać udzielenia pomocy publicznej od powstrzymywania się od chronionej konstytucjš formy wyrażania swoich poglšdów.

Zdaniem ACLU formularze rozdawane mieszkańcom Dickinson sš "niekonstytucyjne".

Prawo zakazujšce zawierania kontraktów publicznych z firmami bojkotujšcymi Izrael podpisał w maju 2017 r. gubernator Teksasu Greg Abbott.

- Izrael jest naszym partnerem handlowym numer jeden, Teksas jest dumny, że może potwierdzić swoje wsparcie dla narodu izraelskiego - mówił. - Antyizraelska polityka to antyteksańska polityka - dodał.

Bojkot produktów i firm pochodzšcych z Izraela stosowany jest przez osoby nie zgadzajšce się z politykš Tel Awiwu wobec Autonomii Palestyńskiej.

ródło: The Independent

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL