Reklama

Szwajcarię czeka trzęsienie ziemi podobne do tego, jakie nawiedziło Włochy

Szwajcarię czeka do 2040 roku trzęsienie ziemi o sile zbliżonej do tego, które kilka dni temu nawiedziło Włochy, powodując śmierć niemal 300 osób - twierdzi Raphaël Mayoraz, geolog z kantonu Valais.
Szwajcarię czeka trzęsienie ziemi podobne do tego, jakie nawiedziło Włochy

Foto: AFP

Mayoraz w rozmowie z dziennikiem "24 Heures" podkreślił, że Szwajcarzy zapomnieli już, iż kraj ten nawiedzały w przeszłości trzesięnia ziemi o silne ponad 6 stopni w skali Richtera. Trzęsienie ziemi o takiej sile, jak mówi Mayoraz, nawiedza kanton Valais raz na 100 lat.

Poprzednie trzęsienie ziemi, którego siła przekroczyła 6 stopni w skali Richtera, nawiedziło gminę Sierre w 1946 roku. Wcześniej doświadczyło go miasto Visp w 1955 roku.

- Do 2040 roku należy spodziewać się kolejnego dużego trzęsienia ziemi - podsumował Mayoraz.

Według szwajcarskiego Federalnego Urzędu Środowiska co roku Szwajcaria doświadcza od 500 do 800 niewielkich wstrząsów. Większość z nich jest nieodczuwalnych.

Najbardziej narażone na silne trzęsienia ziemi są kantony Valais, Bazylea i Graubünden. Najsilniejsze trzęsienie ziemi odnotowano w Szwajcarii w 1356 roku - wówczas Bazyleę nawiedziły wstrząsy o sile 6,6 stopni w skali Richtera.

Reklama
Reklama

Według Mayoraza nowo wznoszone budynki w Valais powinny oprzeć się wstrząsom o sile ok. 6 stopni w skali Richtera, ale starsze budynki nie są odpowiednio zabezpieczone.

Wydarzenia
Nowy START podpisany
Materiał Promocyjny
Nowy luksus zaczyna się od rozmowy. Byliśmy w showroomie EXLANTIX w Warszawie
Materiał Promocyjny
Rekordy sprzedaży i większy magazyn w Duchnicach
Wydarzenia
USA idą na rękę Rosji
Wydarzenia
Szpiegu, szpiegu, chodź na tortury!
Materiał Promocyjny
Arabia Saudyjska. W krainie gościnności
Wydarzenia
Poznaliśmy nazwiska laureatów konkursu T-Mobile Voice Impact Award!
Materiał Promocyjny
Dove Self-Esteem: Wsparcie dla nastolatków
Reklama
Reklama
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
Reklama