USA: 61 metrów dzieliło samolot od zderzenia z dronem

aktualizacja: 19.03.2016, 15:18
Foto: AFP

Samolot niemieckich linii lotniczych Lufthansa był bliski zderzenia z dronem nad lotniskiem w Los Angeles.

REDAKCJA POLECA
09.02.2016
Wodorowy dron
16.10.2015
Nad przestrzenią Turecką zestrzelono drona
17.05.2015
Wojsko szuka drona
kariera
Millenialsi - czego oczekują od pracodawcy?

Ostatecznie samolot i dron minęły się w odległości ok. 61 metrów - a wszystko to działo się nad lotniskiem w Los Angeles. Airbus A380, czterosilnikowy kolos zdolny - w zależności od konfiguracji - zabrać na pokład od 540 do ponad 800 pasażerów, znajdował się ok. 22,5 km od kalifornijskiego lotniska na wysokości półtora kilometra, gdy tuż przed nim pojawił się dron.

Nie wiadomo, ilu pasażerów znajdowało się na pokładzie samolotu. Amerykańska policja została poinformowana o incydencie. Senator Dianne Feinstein, ze stanu Kalifornia, zaangażowana w prace nad legislacją regulującą korzystanie z dronów wydała oświadczenie, w którym twierdzi, że kolejny taki incydent może zakończyć się prawdziwą tragedią.

Pomimo obowiązującego prawa, które określa strefę wyłączającą z ruchu zdalnie sterowanych obiektów na co najmniej 122 metry ponad i na 8 km od lotniska, od kwietnia 2014 roku agencja lotnictwa dostała aż 42 zgłoszenia o dronach, które znalazły się w zakazanej strefie. W Kalifornii 200 pilotów informowało o zbyt bliskich spotkaniach z urządzeniami. Trzykrotnie tragedia dosłownie wisiała w powietrzu - nie tylko nad wspomnianym LAX, ale także nad nowojorskimi lotniskami LaGuardia oraz JFK.

Komentarz dnia
Żródło: rp.pl

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.

POLECAMY

KOMENTARZE