Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Katastrofa smoleńska

Trzaskowski: Nie chodzi o pomnik, tylko o styl

tv.rp.pl
- Byłem jednym z niewielu polityków Platformy Obywatelskiej, którzy mówili o tym, że np. pomysł œwiateł na Krakowskim Przedmieœciu nie był złym pomysłem - powiedział Rafał Trzaskowski, kandydat PO na prezydenta Warszawy, komentujšc rozpoczęcie na Placu Piłsudskiego prac zwišzanych z budowš pomnika poœwięconego ofiarom katastrofy smoleńskiej.

- Nie chodzi o pomnik, tylko o styl - powiedział Trzaskowski w RMF FM. (...) To, co robi dzisiaj PiS, to nie jest kwestia stawiania pomników. To jest kwestia tego, że z pogwałceniem prawa przejmuje się Plac Piłsudskiego, który jest placem miejskim, warszawskim, łamišc trzy ustawy i do tego jeszcze w uzasadnieniu mówišc, że chodzi o względy bezpieczeństwa - wyjaœnił. Polityk PO stwierdził, że rozpoczęcie prac nastšpiło "bez pytania kogokolwiek, bez pytania władz miasta, które sš właœcicielem tego miejsca, bez pytania warszawiaków".

- W tym momencie robimy kpinę z samorzšdu. Jeżeli samorzšd podejmuje decyzję, a przychodzi wojewoda i mówi tak: ten plac zabieramy razem z drogami powiatowymi, zabieramy sobie inny plac, grodzimy, nie będziemy się nikogo pytali o zdanie. Zgodzi się pan, że to nie jest postępowanie zgodne z prawem - mówił Trzaskowski do prowadzšcego program w RMF FM Roberta Mazurka.

Poseł Platformy zaznaczył, że "nigdy nie powiedział, że nie może stanšć pomnik". - Nigdy nie powiedziałem że będę rozbierał pomniki. Powiedziałem że nie może być tak że PiS będzie przejmować place miejskie z pogwałceniem prawa i że będzie uprawiało samowolkę – dodał. Jego zdaniem można znaleŸć innš lokalizację dla pomnika. Jak stwierdził, uważa że może wybrać na pomnik innš lokalizację, równie godnš.

Pytany o wybory samorzšdowe, w których ma wystartować na prezydenta Warszawy, Trzaskowski powiedział, że "nie boi się sondaży". - Nie widziałem ani jednego sondażu w którym Patryk Jaki wygrywa (potencjalny kandydat PiS na prezydenta stolicy - przyp. red.). - To jakieœ wewnętrzne rozgrywki PiS-u. Nie boję się sondaży, bo sondaże powinny tylko i wyłšcznie mobilizować – mówił Rafał Trzaskowski w rozmowie w RMF FM.

ródło: rp.pl/ rmf24.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL