Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Katastrofa smoleńska

Scheuring-Wielgus: Pomnik powinien powstać już dawno temu

tv.rp.pl
- Pomnik powinien już powstać, już dawno temu. Nie byłoby tej całej awantury. O lokalizacji pomnika należało rozmawiać z mieszkańcami. Tych konsultacji, takich prawdziwych rozmów też nigdzie nie było - powiedziała Joanna Scheuring-Wielgus z Nowoczesnej, komentujšc kontrowersje zwišzane z rozpoczęciem na placu Piłsudskiego w Warszawie prac przy budowie pomnika poœwięconego ofiarom katastrofy smoleńskiej.

Na Placu Piłsudskiego w Warszawie rozpoczęły się już prace zwišzane z ogrodzeniem terenu wokół budowy. Pozwolenie w tej sprawie wydał wojewoda Zdzisław Sipiera. Z decyzjš wojewody nie zgadza się Platforma Obywatelska. - Przegracie za rok, wtedy tego pomnika tam nie będzie - powiedział do radnych z PiS przewodniczšcy klubu PO Jarosław Szostakowski.

- Sytuacja jest w ogóle kuriozalna, ale i również smutna. Winę ponoszš za tę sytuację wszyscy - zarówno politycy Platformy Obywatelskiej jak i Prawa i Sprawiedliwoœci - oceniła Joanna Scheuring-Wielgus.

- Gdyby były dobrze przeprowadzone konsultacje, gdyby była chęć partycypacji z mieszkańcami, to byœmy nie mieli tego, co mamy. I co zrobił PiS? PiS to wykorzystał. Jeżeli dzisiaj my się dowiadujemy z mediów (o pracach zwišzanych z budowš pomnika przy pl. Piłsudskiego - przyp. red.) - władze Warszawy też się dowiedziały z mediów o tej sytuacji - to to jest sprawa skandaliczna - dodała.

Jej zdaniem poœpiech w budowie pomnika (ma stanšć 10 kwietnia) służy temu, "by tylko pokazać, że Jarosław Kaczyński doszedł do prawdy".

Posłanka broniła Rafała Trzaskowskiego, który ma być wspólnym kandydatem PO i Nowoczesnej w wyborach na prezydenta Warszawy, jako "niezwišzanego z aferš pomnikowš". - Prawu i Sprawiedliwoœci na rękę jest powtarzanie tego serialu smoleńskiego. Przecież chodziło o to, żeby mieć swój mit smoleński, który przeprowadzał przez wiele, wiele lat Antoni Macierewicz i chodzi o to, żeby w którymœ momencie go zamknšć. I to ma być 10 kwietnia - mówiła polityk Nowoczesnej.

- Taka moda pomnikowa jest jednš z najgorszych mód, jaka przyœwieca politykom. Stawianie kolejnych pomników, kamieni, tablic i nagromadzenie tego w iloœciach niemożebnych i wielkich jest kompletnie bez sensu, bo wtedy w jakiœ sposób się utršca danych dat, danych osób. Przecież cały czas np. nie ma upamiętnionej pani (Izabeli) Jarugi-Nowackiej. To jest takie szafowanie tragediš. Mi się to absolutnie nie podoba. Tragedia smoleńska jest tragediš wszystkich Polaków i robienie z tego tragedii swojej własnej, osobistej, a tak się zachowuje Jarosław Kaczyński, jest błędem i jest karygodne - powiedziała Joanna Scheuring-Wielgus.

ródło: rp.pl/Polsat News

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL