Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Katastrofa smoleńska

Dowody z katastrofy smoleńskiej badane na Wyspach

Fotorzepa, Kuba Kamiński
Częœć dowodów z katastrofy smoleńskiej jest już w Wielkiej Brytanii i tam będzie zbadana. Transportowano je przez Europę z ochronš policji.

Jak podaje TVN24, transport dowodów odbył się już dwa tygodnie temu, a jego przejazd przez Europę przygotowywano w œcisłej tajemnicy przez wiele tygodni.

podróż samochodów wiozšcych dowody, konwojowanych przez pojazdy policyjne, wymagała uzgodnień z policjš Niemiec, krajów Beneluksu i Wielkiej Brytanii.

Jak mówił TVN24 informator z prokuratury, Polska nie chciała ryzykować transportu dowodów droga lotniczš, bo "w przypadku nieszczęœcia przepadłyby na zawsze".

Fakt, że dowody zebrane podczas œledztwa zwišzanego z katastrofš smoleńskš trafiły do Wielkiej Brytanii, potwierdza Prokuratura Krajowa. Nie ujawnia jednak, jakie dowody zostały przekazane brytyjskim badaczom. Wiadomo, że trafiš do renomowanych instytutów badawczych, w tym do Defence Science and Technology Laboratory, gdzie zostanš przeprowadzone m.in. badania fizykochemiczne.

Nie wiadomo, kiedy będš znane wyniki badań. Prokuratura tłumaczy, że jedne badania mogš pocišgnšć za sobš kolejne, więc ani o terminie, ani o kosztach badań nie można jeszcze mówić.

Policja nie zdradza natomiast, jaki jest koszt konwoju dowodów katastrofy smoleńska do Wielkiej Brytanii.

ródło: TVN24

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL