Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Katastrofa smoleńska

Radosław Sikorski: Kaczyński krzywdzi pamięć brata

PAP/Marcin Obara
Jeżeli Rosja zamordowała nam prezydenta przy pomocy bomby termobarycznej, to w dawnych czasach odpowiedziš na taki akt agresji byłoby wypowiedzenie wojny - powiedział były szef MON i MSZ Radosław Sikorski.

Sikorski skomentował w ten sposób wnioski podkomisji smoleńskiej, przedstawione w poniedziałek, w 7. rocznicę katastrofy.

Zdaniem byłego szefa MSZ w rzšdzie Donalda Tuska w każdym kraju istniejš grupy, które wierzš w jakieœ teorie spiskowe, w Polsce jednak problemem jest to, że partia rzšdzšca przyjęła takie teorie na swoje sztandary.

Radosław Sikorski przyznał, że czuje się "bezradny wobec tego, co z wiarygodnoœciš państwa robi ta ekipa".

- Nasza wiarygodnoœć jest tak niska, że wszyscy się tylko pukajš w głowę - stwierdził. -  Dzisiaj jesteœmy w sytuacji, że gdyby przyszło co do czego, gdyby rzšd polski powiedział, że na przykład ma jakieœ prawdziwe dane na temat agresji na Polskę, to sojusznicy by dwa razy się zastanowili, czy im wierzyć.

Sikorski, goœć "Faktów po Faktach" pytany był o to, czy polski rzšd o wioskach podkomisji smoleńskiej powinien poinformować NATO. Były szef MSZ i MON uważa, że Sojusz w "bardzo kategoryczny sposób" dał do zrozumienia Antoniemu Macierewiczowi, że nie zajmuje się badaniem przyczyn katastrof lotniczych.

- Musiał połknšć własne słowa i wycofać się z konfabulacji w tej sprawie - podkreœlił Sikorski.

Według Radosława Sikorskiego państwowe obchody katastrofy smoleńskiej to podwaliny autorytaryzmu i właœnie dlatego należy obnażać wszystkie kłamstwa z niš zwišzane.

- Jeœli państwo będzie oficjalnie żyrować kłamstwo kosztem rodzin, kosztem prawdy, kosztem racjonalnoœci, to z tego nic dobrego nie może wyniknšć - mówił.

Według Sikorskiego Jarosław Kaczyński, zamiast wykorzystać zjednoczenie Polaków po katastrofie do czegoœ pozytywnego, wykorzystał je do zdobycia władzy. Uważa, że dokonujšc takiego wyboru, szef PiS krzywdzi pamięć o swoim bracie.

Więcej - TVN24

ródło: TVN24

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL