Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Katalonia

Kryzys kataloński kosztował Hiszpanię miliard euro

AFP
Hiszpański minister spraw zagranicznych stwierdził w poniedziałek, że kryzys dotyczšcy niepodległoœci Katalonii kosztował kraj już miliard euro, a dalsze zawirowania w regionie grożš wzrostowi gospodarczemu całego kraju.

Luis de Guindos w hiszpańskim radiu stwierdził, że spowolnienie wzrostu gospodarczego w Katalonii, która odpowiada za około jednš pištš hiszpańskiego PKB, hamowało w 2017 roku czwartš co do wielkoœci gospodarkę strefy euro jako całoœci.

- Katalonia miała kiedyœ większy wzrost, niż Hiszpania, była jednym z czynników napędzajšcych hiszpańskš gospodarkę - powiedział. - Jednak w czwartym kwartale stała się ciężarem - zaznaczył.

Według De Guiondosa koszt kryzysu "mógł łatwo przekroczyć miliard euro".

Hiszpania pogršżyła się w najgłębszym kryzysie politycznym od dziesięcioleci po tym, gdy w paŸdzierniku separatystyczny rzšd ogłosił niepodległoœć regionu, po referendum w tej sprawie. Rzšd w Madrycie odwołał się do uprawnień przewidzianych przez konstytucję i zawiesił autonomię regionu, zlikwidował jego rzšd i parlament, oraz ogłosił nowe wybory, aby powstrzymać dšżenia do secesji. W wyborach partie separatystyczne uzyskały jednak najwięcej mandatów.

Według danych prezentowanych przez hiszpańskie media, już ponad 3,1 tys. firm, w tym banki, przeniosło swoje główne siedziby z Katalonii.

ródło: rp.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL