Umowa na okres próbny nie wchodzi do limitów umów na czas określony

aktualizacja: 19.03.2016, 13:00
Foto: 123RF

Umowy na okres próbny nie są brane pod uwagę przy ustalaniu limitów umów na czas określony – ani jako „sztuki" (można zawrzeć maksymalnie trzy umowy na czas określony), ani w okresie 33 miesięcy (maksymalny czas związania umowami terminowymi).

- Pracownik miał umowę na okres próbny od 1 listopada 2013 r. do 31 stycznia 2014 r., następnie umowę na czas określony od 1 lutego do 30 listopada 2014 r. oraz kolejną na czas określony od 1 grudnia 2014 r. do 31 marca 2016 r. Czy od 1 kwietnia jedyna możliwość to zawarcie z nim umowy na czas nieokreślony? – pyta czytelnik.

Nie.

Można z tą osobą zawrzeć jeszcze jedną umowę na czas określony. Przy czym maksymalny czas jej trwania nie będzie mógł wykraczać poza 21 listopada 2018 r.

Artykuł dostępny tylko dla prenumeratorów "Rzeczpospolitej"

Zamów subskrypcję
i czytaj bez ograniczeń!

Kup teraz
Żródło: Rzeczpospolita

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.

POLECAMY

KOMENTARZE