Zbiorcze świadectwo pracy po nowelizacji kodeksu pracy

Ponieważ niebawem z kodeksu zniknie umowa na czas wykonania oznaczonej pracy, po jej zakończeniu i nawiązaniu kolejnej umowy terminowej, nie będzie można do pierwszej z nich stosować przepisu zezwalającego na wydawanie zbiorczego świadectwa pracy.

Publikacja: 11.02.2016 01:00

Zbiorcze świadectwo pracy po nowelizacji kodeksu pracy

Od 22 lutego 2016 r. zaczną obowiązywać zmiany w kodeksie pracy. Dotyczą przede wszystkim terminowych umów o pracę, tj. zawartych na okres próbny, czas określony i czas wykonania określonej pracy. Wprowadziła je ustawa z 25 czerwca 2015 r. o zmianie kodeksu pracy i niektórych innych ustaw (DzU z 2015 r., poz. 1220, dalej: nowelizacja).

Duże nowości

Najważniejsza zmiana polega na ograniczeniu okresu zatrudnienia na umowy terminowe do 33 miesięcy (z określonymi w ustawie wyjątkami). Przy czym dodatkowo przewidziano maksymalnie trzymiesięczną umowę na okres próbny. Łącznie zatem terminowe angaże będzie można zawierać najwyżej na 36 miesięcy. W nowelizacji wprowadzono też zmiany dotyczące okresów wypowiedzenia terminowych umów – zrównano je z okresami wypowiedzenia umowy na czas nieokreślony.

Wreszcie nowelizacja likwiduje umowę na czas wykonania określonej pracy. Zgodnie z uzasadnieniem ustawodawcy była ona rzadko stosowana.

Nie ulega wątpliwości, że te zmiany mają na celu dalsze uprzywilejowanie pozycji pracownika wobec pracodawcy i dążenie do zwiększania trwałości stosunku pracy. Istnieje jednak ryzyko, że w sektorze prywatnym nowelizacja może doprowadzić do dalszego wzrostu tzw. samozatrudnienia.

Świadectwa po staremu

Zmiany wprowadzane nowelizacją nie wpłyną jednak znacząco na wydawanie świadectw pracy. Obowiązujące w zasadzie od marca 2011 r. art. 97 § 1

1

–§ 1

3

k.p. konstruują zasadę, że jeżeli pracownik pozostaje w zatrudnieniu u tego samego pracodawcy na podstawie umów terminowych, trzeba mu wydać świadectwo pracy obejmujące zakończone okresy zatrudnienia na podstawie takich umów, zawartych w okresie 24 miesięcy, poczynając od przyjęcia pierwszej z nich. Świadectwo wydaje się więc po upływie tego 24-miesięcznego terminu, chyba że etatowiec wcześniej zażąda tego dokumentu.

Tym samym zaniechanie wydania świadectwa po zakończeniu umowy o pracę jest dopuszczalne, gdy:

- pracownik zawarł lub zawiera z pracodawcą kolejną terminową umowę o pracę,

- od zawarcia pierwszej z umów terminowych nie upłynęły jeszcze 24 miesiące i dodatkowo

- pracownik nie zażądał wydania świadectwa pracy.

Na podstawie tych przepisów pracodawca może, z zachowaniem powyższych warunków, wydawać tzw. zbiorcze świadectwo pracy.

Nie będzie oznaczonej pracy

Po wprowadzeniu nowelizacji ta regulacja nie zmieni się – poza usunięciem umowy na czas wykonania oznaczonej pracy z katalogu umów terminowych, do którego odnoszą się art. 97 § 1

1

–§ 1

3

k.p.

Ustawodawca przewidział przepisy przejściowe dla likwidowanych angaży na czas wykonania oznaczonej pracy. Do tych obowiązujących 22 lutego 2016 r. będzie się stosować regulacje dotychczasowe.

Problematyczna pozostaje jednak sytuacja, w której po umowie na czas wykonania oznaczonej pracy (która zakończy się po 22 lutego 2016 r.) pracodawca i pracownik zawrą kolejny angaż na czas oznaczony.

Przykład

W lutym 2015 r. pani Anna zawarła z X sp. z o.o. umowę o pracę na czas wykonania oznaczonej pracy – utworzenia bazy danych oraz wprowadzenia do niej określonych informacji. Umowa zakończy się 29 lutego 2016 r. Pracodawca zaproponował pani Annie roczną umowę o pracę na czas określony od 1 marca 2016 r. Łącznie współpraca między stronami obejmie 24 miesiące. Czy zgodnie z przepisami przejściowymi szef może wystawić pani Annie zbiorcze świadectwo dopiero w 2017 r., czyli po zakończeniu umowy na czas określony?

Zdaniem autorki

Magdalena Grykowska, szef działu procesowego w kancelarii Góralski & Goss Legal

Po wejściu w życie nowelizacji kodeksu pracodawca powinien wydać świadectwo pracy po zakończeniu umowy o pracę na czas wykonania oznaczonej pracy, nawet jeśli kontynuuje współpracę na podstawie kontraktu zawartego na czas określony. Ponieważ z chwilą zakończenia „umowy na czas wykonania oznaczonej pracy" po wejściu w życie nowelizacji oraz niezwłocznym nawiązaniu kolejnej umowy terminowej, do pierwszej z nich (tj. umowy na czas wykonania oznaczonej pracy) nie będzie już można stosować przepisów obecnych (w tym o zbiorczym świadectwie pracy). Jednocześnie w nowych przepisach tej umowy już nie będzie.

Nie są to zresztą jedyne wątpliwości przy przepisach przejściowych w nowelizacji. Mogą one generować inne przy stosowaniu terminowych umów o pracę.

Od 22 lutego 2016 r. zaczną obowiązywać zmiany w kodeksie pracy. Dotyczą przede wszystkim terminowych umów o pracę, tj. zawartych na okres próbny, czas określony i czas wykonania określonej pracy. Wprowadziła je ustawa z 25 czerwca 2015 r. o zmianie kodeksu pracy i niektórych innych ustaw (DzU z 2015 r., poz. 1220, dalej: nowelizacja).

Duże nowości

Pozostało 91% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Konsumenci
Sąd Najwyższy orzekł w sprawie frankowiczów. Eksperci komentują
Prawo dla Ciebie
TSUE nakłada karę na Polskę. Nie pomogły argumenty o uchodźcach z Ukrainy
Praca, Emerytury i renty
Niepokojące zjawisko w Polsce: renciści coraz młodsi
Prawo karne
CBA zatrzymało znanego adwokata. Za rządów PiS reprezentował Polskę
Aplikacje i egzaminy
Postulski: Nigdy nie zrezygnowałem z bycia dyrektorem KSSiP