Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Inwestycje

Polityka straszy biznes

123RF
Już drugi raz Polska przegrywa z Czechami w rankingu atrakcyjnoœci inwestycyjnej.

Zagraniczni inwestorzy nadal dobrze oceniajš stan polskiej gospodarki, ale niepokoi ich brak stabilnoœci społeczno-politycznej w naszym kraju i nieprzewidywalnoœć zmian w prawie. Takie wnioski płynš z badań przeprowadzonych w 369 firmach zagranicznych działajšcych w Polsce. Przedstawiła je w czwartek Polsko-Niemiecka Izba Przemysłowo-Handlowa (AHK), która przygotowała ankietę we współpracy ze zrzeszonymi w International Group of Chambers of Commerce 13 izbami, które skupiajš inwestorów z innych krajów.

Głównym magnesem przycišgajšcym zagraniczne firmy do Polski jest nasze członkostwo w UE. Na kolejnych miejscach firmy wskazały: wysokie kwalifikacje pracowników oraz jakoœć i dostępnoœć poddostawców.

Coraz większym problemem jest natomiast brak kadr i zły system szkolnictwa zawodowego. – Jest niedopasowany do rynku pracy. Kształcimy ludzi, nie patrzšc na potrzeby gospodarki – mówi Krystyna Boczkowska, prezes polskiego oddziału firmy Bosch.

Pogorszyła się też ocena elastycznoœci prawa pracy. Złe noty zbiera system podatkowy. Najgorzej oceniany jest brak przewidywalnoœci polityki gospodarczej: tegoroczny wskaŸnik jest jeszcze słabszy niż rok temu. To m.in. efekt pospiesznego uchwalania ustaw regulujšcych działanie różnych branż, braku konsultacji z biznesem oraz niepokojšcych wypowiedzi polityków rzšdzšcej partii o potrzebnej zmianie traktowania firm zagranicznych w porównaniu z krajowymi.

Według Marcina Petrykowskiego, kierujšcego polskim oddziałem agencji ratingowej S&P Global Ratings, inwestorzy zwracajš też uwagę na atmosferę, jaka wytworzyła się wokół naszego kraju w Brukseli. Pojawiły się pytania o przyszłe miejsce Polski w UE.

– Wzrósł odsetek inwestorów, którzy chcieliby wprowadzenia euro. To pokazuje, że na rynku finansowym jest niepewnoœć – komentuje wyniki badań Petrykowski.

Jednak częœć czynników wpływajšcych na atrakcyjnoœć kraju się polepszyła. – Wzrosła przejrzystoœć zamówień publicznych, widać większe efekty walki z korupcjš i przestępczoœciš gospodarczš – wylicza Michael Kern, dyrektor generalny AHK. Poprawiły się warunki dla badań i rozwoju. Lepiej niż rok temu oceniono koszty pracy.

Ponad 95 proc. badanych przedsiębiorców mówi, że zainwestowałoby w Polsce ponownie, większoœć spodziewa się wzrostu obrotów, a blisko połowa chce zwiększać zatrudnienie.

ródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL