Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Inne sporty

Super Bowl: Dynastia pisze historię i zarabia

AFP
W niedzielę, jak co roku o tej porze, Amerykę ogarnęło zbiorowe szaleństwo: czas na Super Bowl.

Tekst z dziennika "Parkiet"

W Stanach to jest sportowe wydarzenie numer 1, ważniejsze od igrzysk olimpijskich. Zresztš w przerwie meczu telewizja NBC będzie zachęcać Amerykanów, żeby oglšdali transmisje z Pjongczangu. Zobaczymy z jakim skutkiem. O widownię finałowej rozgrywki NFL martwić się nie trzeba, wygrywa w cuglach z finałami jakichkolwiek innych rozgrywek sportowych i nie tylko sportowych. Zresztš wyjštkowa jest sama formuła finału, bo w innych czołowych ligach Ameryki (NBA, NHL, MLB) gra się do czterech zwycięstw. Tu jest tylko jeden mecz, wszystko albo nic, dosłownie, bo wicemistrzostwo się nie liczy. To œwięto, wykraczajšce daleko poza sport. Amerykanie umawiajš się na wspólne oglšdanie (tzw. Super Bowl party, gospodarze powinni kupić nowy telewizor), pochłaniajš olbrzymie iloœci jedzenia i piwa, a w poniedziałek wielu robi sobie wolne.

5 milionów za 30 sekund

W tegorocznym finale zmierzš się New England Patriots, czyli zwycięzcy American Football Conference oraz Philadelphia Eagles, czyli triumfatorzy National Football Conference. To  powtórka finału z 2005 r. – wtedy górš byli Patriots. Klub z Nowej Anglii zagra w wielkim finale po raz dziesišty, co jest rekordem NFL i ma szansę na szóste zwycięstwo. Philadelphia Eagles, którzy zagrajš w finale po raz trzeci, będš walczyć o swoje pierwsze zwycięstwo. Mecz odbędzie się na stadionie w Minneapolis w stanie Minnesota. Jeżeli sprawdzš się prognozy pogody to może być najzimniejszy Super Bowl w historii. Arenš meczu będzie  imponujšcy US Bank Stadium w Minneapolis, otwarty dwa lata temu, wybudowany kosztem ponad miliarda dolarów, nawišzujšcy do skandynawskiej architektury, co ma swoje uzasadnienie, bo na co dzień grajš na nim Wikingowie (Minnesota Vikings).

Amerykanie kochajš wszelkiego rodzaju liczby: 52 – to numer tegorocznego Super Bowl, zapisywany tradycyjnie po rzymsku, stšd Super Bowl LII. Mecz na stadionie obejrzy około 70 tysięcy kibiców, a przed telewizorami w samych Stanach zapewne ponad 100 milionów (w ubiegłym roku finał zgromadził 111, 3 miliona widzów). Bilety kosztujš od 950 dolarów do 5 tysięcy za najlepsze miejscówki. Oczywiœcie w drugim obiegu te kwoty sš parę razy większe. Telewizja NBC, która w tym roku transmituje mecz, zatrudni do obsługi wydarzenia ponad 500 pracowników i użyje 106 kamer. Ceny reklam wynoszš ponad 5 milionów dolarów za 30 sekund. Reklamy sš nieodłšcznym elementem finałowej rozgrywki. Co roku powstajš rankingi najlepszych, bo naprawdę jest co i kogo oglšdać. W tym roku pokażš się Morgan Freeman i Danny DeVito. Pieniędzy nie pożałowały między innymi Budweiser, Pepsi (z Cindy Crawford w roli głównej), Coca-Cola i Lexus.

Pozasportowa otoczka jest dla wielu ważna jak mecz, a dla niektórych ważniejsza. Hymn przed meczem odœpiewa Pink, a w przerwie wystšpi Justin Timberlake, który był gwiazdš również w 2004 roku. Wówczas zdarł częœć stroju Janet Jackson, w taki sposób, że œwiatu ukazała się naga pierœ wokalistki. Purytańska Ameryka zawrzała z oburzenia. Być może dlatego tym razem piosenkarz wystšpi sam. Nie weŸmie za występ pieniędzy (przynajmniej od NFL), bo taka jest tradycja, ale oczywiœcie œwietnie na tym zarobi. Bo w przypadku Super Bowl przerwa to nie jest czas na odejœcie od telewizora, tylko osobny show (tzw. halftime show), który wyglšda imponujšco i słono kosztuje – płaci po raz szósty z rzędu Pepsi. W ubiegłym roku, zresztš nie po raz pierwszy, halftime show oglšdało więcej ludzi niż sam mecz.

 

Jaka emerytura?

New England Patriots to sportowe i biznesowe mocarstwo, dynastia rzšdzšca ligš od lat. Tom Brady jest przez wielu ekspertów i kibiców uważany za najwybitniejszego rozgrywajšcego w historii NFL, a Bill Belichick kandyduje do tego tytułu w kategorii trener. Jego dziadkowie przyjechali do Ameryki z Chorwacji w poszukiwaniu lepszego życia, nazywali się Bilicić. Media amerykańskie zastanawiajš się, kto jest największym amerykańskim sportowcem naszych czasów: Brady czy jednak koszykarz Michael Jordan? Plasuje się też wysoko w œwiecie celebrytów: wraz ze słynnš modelkš Gisele Bundchen sš jednš z najlepiej zarabiajšcych par w show-biznesie. Wyprzedzajš ich tylko Jay-Z i Beyonce. Brady ma już 40 lat i media cišgle zastanawiajš się, kiedy zakończy karierę. Ale dlaczego ma kończyć, skoro cišgle jest najlepszy? – Dlaczego wszyscy wysyłajš mnie na emeryturę? Zespół spisuje się dobrze. Wiem, że jestem nieco starszy od większoœci chłopaków, ale cišgle czerpię radoœć z gry. Więc nie myœlę o emeryturze. Na razie myœlę o Super Bowl – mówił ostatnio.

Rozgrywajšcy zespołu z Philadelphii Nick Foles prezentuje się – jeżeli chodzi o osišgnięcia sportowe – jak jego ubogi krewny. Sam mówi, że gdyby parę lat temu ktoœ mu powiedział, że znajdzie się w takim miejscu, jeden mecz od zwycięstwa w Super Bowl – nie uwierzyłby. Niechciany przez Los Angeles Rams myœlał już o emeryturze, mimo że jest dwanaœcie lat młodszy od Brady’ego! Ale przypomnieli sobie o nim w Philadelphii, gdzie zaczynał przygodę z NFL. W grudniu zastšpił w składzie kontuzjowanego pierwszego rozgrywajšcego drużyny Carsona Wentza i teraz przed nim najważniejszy dzień w sportowym życiu.

Właœcicielem klubu z Nowej Anglii jest Robert Kraft, działajšcy między innymi na rynku nieruchomoœci. Kupił Patriots w 1994 roku za 172 miliony dolarów. Zrobił złoty interes, bo dzisiaj drużyna jest warta 3,7 miliarda dolarów, co czyni jš jednš z najcenniejszych marek sportowych œwiata. Z drużyn futbolu amerykańskiego większš wartoœć majš tylko Dallas Cowboys, którzy sukcesami w ostatnich latach nie mogš się pochwalić, ale majš wspaniałe tradycje. „Forbes” wycenia majštek Krafta na 6,2 miliarda dolarów. Jest też właœcicielem piłkarskiego klubu MLS New England Revolutions, inwestuje również w UFC (mieszane sztuki walki) i w e-sport. Kiedy Kraft kupował Patriots ratował klub dla Nowej Anglii, bo ówczesny właœciciel James Orthwein chciał ich przenieœć do Saint Louis. Ale w 1999 roku Kraft sam był bliski przeniesienia zespołu do Hartford, gdzie miał powstać nowiutki stadion. Ostatecznie jednak powstał imponujšcy Gillete Stadium w Foxborough (nieopodal Bostonu) i Patriots zostali na miejscu.

Niemcy futbolu amerykańskiego

Żeby było œmieszniej innym kandydatem do przejęcia Patriots był obecny właœciciel Philadelphia Eagles. Jeffrey Lurie dorobił  się jako producent w przemyœle filmowym. „Forbes” wycenia jego majštek na 2 miliardy dolarów. To, że chciał kupić Patriots nie dziwi, bioršc pod uwagę, że urodził się w Bostonie i skończył tamtejszy uniwersytet. Kiedy jednak uprzedził go Robert Kraft, zainwestował w Eagles. Zapłacił 185 milionów dolarów. Teraz klub jest wyceniany na 2,65 miliarda – to dziesišty wynik wœród klubów NFL. Eagles to zespół z tradycjami, założony w 1933 roku (Patriots powstali w 1960), ale bez najważniejszego trofeum. Być może dlatego główni bohaterowie filmu „Poradnik pozytywnego myœlenia” – kibice Eagles, ojciec i syn (Robert De Niro i Bradley Cooper) – sš wiecznie sfrustrowani i znerwicowani. Wœród najbardziej znanych kibiców Eagles sš Kobe Bryant, Sylvester Stallone i Will Smith. Patriots kibicujš Ben Affleck, Matt Damon i Elton John.

Obie drużyny zakończyły sezon zasadniczy z identycznym bilansem: 13 zwycięstw, 3 porażki. W finałach konferencji Eagles rozgromili Minnesota Vikings i tym samym pogrzebali ich szanse na zostanie pierwszym klubem w historii, grajšcym w Super Bowl na własnym obiekcie. Patriots mieli więcej kłopotów, ale ostatecznie, dzięki fenomenalnemu podaniu swojego 40-latka, pokonali Jacksonville Jaguars. Zdecydowanymi faworytami bukmacherów i ekspertów sš Patriots, którzy piszš historię ligi, równajšc do największych drużyn w historii: Green Bay Packers trenowanych przez legendarnego Vince’a Lombardiego (dziœ zwycięzcy Super Bowl otrzymujš trofeum jego imienia), Pittsburgh Steelers, San Francisco 49ers i Dallas Cowboys.

Klub z Nowej Anglii ma szansę wygrać po raz drugi raz z rzędu, trzeci w ostatnich czterech latach, szósty w ogóle. W ubiegłorocznym, fantastycznym Super Bowl (wedle oceny ekspertów stacji telewizyjnej CBS Sports trzecim najlepszym w całej historii) podopieczni  Belichicka przegrywali z Atlanta Falcons 3:28, żeby ostatecznie wygrać 34:28. Nikt wczeœniej nie odrobił takiej straty. Cóż, niby to Super Bowl, wyjštkowy mecz, wszystko może się zdarzyć, a niczego nie da się przewidzieć, ale kiedy mowa o New England Patriots przypomina się słynne powiedzenie Gary’ego Linekera o piłkarskiej reprezentacji Niemiec: „Piłka nożna to taka gra, w której 22 mężczyzn biega za piłkš, a na koniec i tak wygrywajš Niemcy”.

Autor jest dziennikarzem „Kroniki Beskidzkiej”.

ródło: PARKIET

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL