Morze czystsze o tysiące ton stali

Kuwejcka Grupa Płetwonurków wyrosła z oddolnej inicjatywy. Dziś to profesjonaliści na najwyższym poziomie.

Aktualizacja: 25.06.2016 15:04 Publikacja: 25.06.2016 00:01

Morze czystsze o tysiące ton stali

Kuwejcka Grupa Płetwonurków powstała w grudniu 1991 roku, podczas irackiej inwazji na Kuwejt. Grupa młodych ochotników, miłośników środowiska morskiego, obrała sobie za cel oczyszczenie wybrzeża z odpadów, które wojska irackie wyrzucały do morza podczas kampanii.

– Kuwejcka Grupa Płetwonurków powstała, by uczestniczyć w odbudowie Kuwejtu po uwolnieniu spod irackiej okupacji – wyjaśnia dyrektor Departamentu Środowiska Morskiego i szef grupy Mohammed Al-Rashed. – Kuwejtczycy chcieli chronić środowisko morskie. 25 grudnia 1991 roku rozpoczęła się ogólnonarodowa kampania. Członkowie Stowarzyszenia Środowiska Morskiego przy Kuwejckim Klubie Naukowym ogłosili powstanie pierwszej narodowej grupy płetwonurków – Kuwejckiej Grupy Płetwonurków. Do jej obowiązków należy zbieranie porzuconych przedmiotów, a także ratowanie i odbudowa kuwejckiego środowiska morskiego.

Jednym z pierwszych zadań było zdobycie specjalnego sprzętu i urządzeń potrzebnych do wydobywania zatopionych przedmiotów z dna morskiego. Kuwejccy nurkowie nie byli wyszkoleni w działaniach ratunkowych, a sprzęt, którym dysponowali, był bardzo prymitywny. Używali prostych urządzeń, takich jak potężne metalowe zbiorniki, pierwotnie służące do podnoszenia łodzi. Zbiorniki były zatapiane, a potem mocowane do zalegających na dnie obiektów. Gdy napełniano je powietrzem, razem z morskim złomem wypływały na powierzchnię.

Inicjatywa przyciągnęła uwagę urzędników państwowych, którzy wsparli grupę, wpisując ochotników do związku jednostek użyteczności publicznej jako Kuwejcki Klub Naukowy – Naukowy Departament Środowiska Morskiego. Dzięki temu za pośrednictwem Kuwejckiego Klubu Naukowego państwo mogło przekazać grupie wsparcie finansowe potrzebne do wykonywania zadań.

Każdy, kto ma ukończone 18 lat i jest członkiem Kuwejckiego Klubu Naukowego, może przyłączyć się do Kuwejckiej Grupy Płetwonurków. Nowi członkowie nie muszą być przeszkoleni, ponieważ grupa zapewnia im kompleksowe kursy, uwzględniając zainteresowania i predyspozycje każdego z nich. Obecnie grupa liczy 50 członków, a liczba ta rośnie, dając Kuwejtczykom dodatkową możliwość związania się z morzem. Mimo że do grupy należą ludzie w różnym wieku, jej trzon stanowią młodzi płetwonurkowie.

Nurkowie z Kuwejckiej Grupy Płetwonurków narażają życie w wodach zanieczyszczonych olejem, w których prawie nie ma widoczności, głównie na obszarach pokrytych drutem kolczastym, minami morskimi i pływającymi odłamkami. Mimo trudności przez pierwsze pięć lat działalności płetwonurkom udało się wyłowić 172 statki i jachty ważące łącznie ponad 6350 ton. Grupa wdrożyła także projekt związany z bojami cumowniczymi, co ograniczyło niszczenie rafy koralowej przez kotwice łodzi. Ważnym osiągnięciem jest także projekt kolonii rybnych, zapewniający osłony w miejscach, gdzie rybołówstwo jest ograniczone.

Aby podnieść świadomość związaną z potrzebami środowiska naturalnego i przyciągnąć młodych Kuwejtczyków do pracy jako wolontariuszy, grupa założyła Ośrodek Szkoleniowy Pływania i Nurkowania, znany na świecie z kursów dla młodych ludzi, którzy chcą uczyć się sportów wodnych, głównie nurkowania. Ośrodek spełnia najwyższe standardy bezpieczeństwa i dzięki wyposażeniu cieszy się znakomitą opinią w kraju i za granicą.

Dysponując najnowocześniejszym sprzętem do nauki i łodziami, które przewożą specjalne wyposażenie, ośrodek wysunął się na czołowe miejsce w organizowaniu dla młodzieży wycieczek z nurkowaniem. Podczas takich wypraw młodzi ludzie mogą zobaczyć bogactwo i różnorodność podwodnego świata i zrozumieć, dlaczego zasługuje on na ochronę. Wyszkoliwszy około 1500 członków, ośrodek otrzymał pięć gwiazdek od Zawodowego Stowarzyszenia Instruktorów Nurkowania (Professional Association of Diving Instructors – PADI), największej międzynarodowej organizacji związanej ze szkoleniem nurków.

Kuwejcka Grupa Płetwonurków nadal pomaga rządowi w walce z zanieczyszczeniem środowiska. Grupa zaczynała z pięcioma wykwalifikowanymi nurkami, którzy mieli międzynarodowe licencje, ale wkrótce liczba członków wzrosła do 50, a ochotników – podwoiła się. Płetwonurkowie rozpoczynali działalność przy wykorzystaniu własnego, prywatnego sprzętu i od prostych technik ratunkowych. Dziś, ze swoim doświadczeniem, mogą się mierzyć z najlepszymi zawodowymi grupami płetwonurków na świecie.

Członkowie grupy pomagają też w akcjach ratowniczych. Chcą być narodową organizacją, którą można wzywać w razie nagłych wypadków i katastrof morskich. Wśród zadań grupy jest także sztuczna hodowla rafy koralowej oraz instalowanie boi cumowniczych wokół rafy, by zapobiegać jej niszczeniu przez kotwice łodzi, a także ograniczenie zanieczyszczania przez statki.

Kuwejcka Grupa Płetwonurków zdobyła wiele nagród, w tym dwie od ONZ, a w 2009 roku otrzymała nagrodę za wzbogacanie środowiska naturalnego od Państwowego Związku Instruktorów Podwodnych. Pomnik upamiętniający osiągnięcia Kuwejckiej Grupy Płetwonurków znajduje się przed amerykańską siedzibą grupy.

Wydarzenia
Nie mogłem uwierzyć w to, co widzę
Wydarzenia
Polscy eksporterzy podbijają kolejne rynki. Przedsiębiorco, skorzystaj ze wsparcia w ekspansji zagranicznej!
Materiał Promocyjny
Jakie możliwości rozwoju ma Twój biznes za granicą? Poznaj krajowe programy, które wspierają rodzime marki
Wydarzenia
Żurek, bigos, gęś czy kaczka – w lokalach w całym kraju rusza Tydzień Kuchni Polskiej
Wydarzenia
#RZECZo...: Powiedzieli nam