Pion konkurencji w Brukseli przypomniał, że domagał się od kupującego „cesji dużego zakresu aktywów dla zachowania efektywnej konkurencji na europejskich rynkach stali, z korzyścią dla konsumentów i przedsiębiorstw". ArcelorMittal zaproponował wcześniej sprzedanie jedynej we Włoszech huty stali galwanicznej, a ponadto dużych ośrodków produkcji w Rumunii, Macedonii, Czechach, Luksemburgu i Belgii. Sprzeda też pewną działalność we Francji Zostaną sprzedane chętnym, którzy nadal będą w nich produkować, co zachowa konkurencję względem ArceloraMittala.

Bruksela prowadziła od listopada 2017 pogłębione postępowanie wyjaśniające, by ustalić, czy zamiar kupna włoskiej huty Ilva nie spowoduje wzrostu cen. Światowy lider w hutnictwie stali zawarł w czerwcu 2017 umowę kupna za 1,8 mld euro największej w Europie firmy hutniczej pod względem produkcji z regionu Puglia. Pojawiły się więc obawy, że taka koncentracja może ograniczyć konkurencję w produkcji pewnych blach walcowanych ze stali węglowej.

„Komisja doszła do wniosku że zakładaną operacja po zmodyfikowaniu jej przez podjęte zobowiązania nie będzie stwarzać żadnych w zakresie konkurencji problemów konkurencji i zachowa ja na europejskich rynkach stali" — stwierdza komunikat Brukseli.