Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Historia

Matylda Krzesińska była w cišży z Mikołajem II

Matylda Krzesińska
uznayvse.ru
Archiwum Państwowe Rosji potwierdziło autentycznoœć opublikowanego wczeœniej w mediach fragmentu wspomnień baletnicy.

Kilka dni temu rosyjski dziennik "Moskowski komsomolec" opublikował dotychczas nieznany fragment wspomnień Matyldy Krzesińskiej. Niepublikowany wczeœniej maszynopis pochodzi z 1955 roku. Zawiera on fragment, który baletnica własnoręcznie wykreœliła. Dotyczył on wypadku, do którego doszło zimš 1893 roku.

- Też, koniec końców, wypadłam z sań w œnieg i mocno się poturbowałam. Gdyby nie to nieszczęœcie, niedługo zostałabym matkš. Dopiero póŸniej, gdy byłam starsza, zrozumiałam, co wtedy straciłam. Mówili póŸniej, że miałam dzieci z Następcš, ale to nie była prawda. Często żałowałam, że nie miałam - pisała Krzesińska w opublikowanym przez "Moskowski komsomolec" fragmencie wspomnień.

Autentycznoœć tych wspomnień potwierdziła szefowa Państwowego Archiwum Rosji Łarisa Rogowa. Jak twierdzi, dziennikarze odnaleŸli wykreœlony fragment w dokumentach, które obecnie znajdujš się w zbiorach archiwum.

Matylda Krzesińska (1872-1971) była znanš rosyjskš tancerkš polskiej narodowoœci. W latach 1890-1894 miała romans z przyszłym carem Rosji, carewiczem Mikołajem.

ródło: rp.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL