Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Historia

Dzwony bijš dla bojowców z getta warszawskiego

Fotorzepa/ Kuba Kamiński
W południe 19 kwietnia w stołecznych koœciołach zabijš dzwony, aby uczcić 75. rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim. Włšczone zostanš też syreny.

O bicie w dzwony zaapelowali do proboszczów warszawscy hierarchowie – kardynał Kazimierz Nycz i bp Romuald Kamiński. Uruchomione zostanš też syreny alarmowe, tak samo jak 1 sierpnia, w dzień wybuchu powstania warszawskiego. Zostanš one włšczone na polecenie władz miasta Warszawy i szefa MSWiA Joachima Brudzińskiego, wbrew wstępnemu odrzuceniu takiej propozycji przez wojewodę mazowieckiego Zdzisława Sipierę.

Główne uroczystoœci planowane sš w południe przez pomnikiem Bohaterów Getta w Warszawie. WeŸmie w nich udział prezydent Andrzej Duda. Wczeœniej (o godz. 10.50) złoży on wizytę na cmentarzu żydowskim, a po południu (godz. 15) odwiedzi synagogę im. Małżonków Nożyków przy ul. Twardej.

Obchody rocznicy powstania organizuje Muzeum Żydów Polskich POLIN. W rocznicę jego wybuchu rozdawane będš przez wolontariuszy na ulicach Warszawy papierowe żółte żonkile. Akcja ta wišże się z postaciš Marka Edelmana, dowódcy Żydowskiej Organizacji Bojowej, która razem z Żydowskim Zwišzkiem Wojskowym zorganizowała powstanie. Edelman był jednym z nielicznych ocalałych bojowców i po wojnie, w rocznice powstania, składał pod pomnikiem Bohaterów Getta bukiet żółtych kwiatów. Muzeum POLIN kontynuuje tę tradycję.

O godz. 20 przy pomniku Bohaterów Getta odbędzie się koncert „Łšczy nas pamięć" z udziałem prezydenta Dudy. Wystšpiš Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Katowicach i Chór Filharmonii Narodowej. Wstęp wolny.

Wyjštkowe wydarzenie organizujš Fundacja Shalom, Teatr Żydowski i Gołda Tencer. O godz. 16 na placu Grzybowskim odsłonięte zostanie „drzewo łez", żywy pomnik „pamięci żydowskich matek, które w nieludzkich czasach zmuszone były oddawać swoje dzieci, aby je ocalić, i matek polskich, które dały tym dzieciom nowe życie". Z kolei IPN zainicjował społecznš kampanię „Odważni na szlaku Machabeuszy" . W mediach zostanie opublikowany plakat pokazujšcy bohaterstwo powstańców.

Alternatywne obchody organizujš organizacje społeczne, m.in. Otwarta Rzeczpospolita. „Nie chcemy brać udziału w obchodach prezydenckich, zawłaszczonych przez polityków, którzy w tym roku chroniš się barierkami i kontrolš tożsamoœci, w obchodach przeżartych pustš, narodowš celebrš, z przedstawicielami rzšdu, którego premier potrafi drugš rękš zapalić znicz hitlerowskim kolaborantom z N.S.Z. Wierzymy, że pamięć powinna być dobrem wspólnym, nie narzędziem władzy" – piszš organizatorzy. O godz. 11 ruszš oni w marszu pamięci spod tablicy pamięci Zygielbojma (skrzyżowanie Zamenhofa i Edelmana). Przejdš pod dawny bunkier ŻOB na Miłej 18 i udadzš się na Umschlagplatz, a potem pod pomnik Bohaterów Getta. Pomiędzy godz. 21.30 a 22.30 na pl. Bankowym odtworzony zostanie na œcianie błękitnego wieżowca wizerunek wielkiej synagogi.

ródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL