Koncert poświęcony pamięci Żołnierzy Wyklętych

aktualizacja: 17.02.2017, 15:13
Bazylika Świętego Krzyża w Warszawie
Bazylika Świętego Krzyża w Warszawie
Foto: Wikimedia Commons

W bazylice Świętego Krzyża w Warszawie zorganizowany zostanie koncert poświęcony żołnierzom podziemia niepodległościowego, którzy po wojnie nie złożyli broni.

Jak informują organizatorzy, Reprezentacyjny Zespół Artystyczny Wojska Polskiego zaprezentuje spektakl „Wierni Ojczyźnie – O Żołnierzach Wyklętych opowieść...". Zespół składać się będzie z około 90 artystów. Wstęp na koncert jest bezpłatny. Organizatorzy szacują, że może go wysłuchać 2 tys. osób.

Koncert będzie jedną z wielu imprez organizowanych z okazji Dnia Żołnierzy Wyklętych. Odbędzie się 4 marca 2017 r. w bazylice Świętego Krzyża w Warszawie. W grupie wykonawców znajdzie się m.in. grupa wokalna Why Not, chór i orkiestra symfoniczna, a także gościnnie aktor Dariusz Kowalski i dyrygenci: Piotr Racewicz, Tomasz Labuń.

Patronat nad koncertem, a także obchodami Dnia Żołnierzy Wyklętych objął prezydent RP Andrzej Duda. Opiekę archidiecezjalną objął zaś ksiądz kardynał Kazimierz Nycz, metropolita warszawski oraz proboszcz bazyliki ks. Zygmunt R. Berdychowski. Na początku marca zostaną zorganizowane w całym kraju uroczystości przypominające udział żołnierzy podziemia niepodległościowego w walkach z komunistyczną władzą. Organizuje je m.in. IPN.

W 2010 r. decyzją prezydenta RP 1 marca został ustanowiony Narodowym Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Jest on upamiętnieniem egzekucji siedmiu członków Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość, która odbyła się 1 marca 1951 r. w więzieniu przy ul. Rakowieckiej w Warszawie.

Wśród straconych byli: prezes IV Zarządu Głównego WiN – ppłk Łukasz Ciepliński oraz mjr Adam Lazarowicz, mjr Mieczysław Kawalec, kpt. Józef Batory, kpt. Franciszek Błażej, kpt. Józef Rzepa i por. Karol Chmiel.

Komentarz dnia
Żródło: Rzeczpospolita

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.

POLECAMY

KOMENTARZE