Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Historia

Willa Narutowicza na sprzedaż

Fotorzepa, Rafał Guz
Miejsce, w którym ostatnie dni życia spędził prezydent Gabriel Narutowicz, idzie pod młotek. Historycy proponujš, aby powstało tam centrum edukacyjne poœwięcone Ignacemu J. Paderewskiemu.

Mazowiecki Zarzšd Nieruchomoœci ogłosił przetarg na sprzedaż zabytkowego dworku przy ul. Parkowej w centrum Warszawy (w pobliżu Łazienek Królewskich). Cena wywoławcza to 7,5 mln zł.

Tš decyzjš urzędu zbulwersowane jest m.in. Międzynarodowe Towarzystwo Muzyki Polskiej im. Ignacego Jana Paderewskiego. Organizacja ta od lat zabiega, aby reaktywować muzeum poœwięcone temu wybitnemu kompozytorowi i politykowi, jednemu z twórców Niepodległej.

Działacze przypominajš, że willa przy Parkowej została zbudowana dla pierwszego prezydenta II Rzeczypospolitej Gabriela Narutowicza. Przebywał on w niej przed œmierciš. – Willa w stylu dworkowym, zaprojektowana w 1921 r. przez Mariana Kontkiewicza, mimo zniszczeń II wojny i póŸniejszych przebudów zawiera autentycznš substancję z okresu powstawania budynku – przypomina Xymena Pilch, muzealnik, historyk sztuki i członek zarzšdu towarzystwa.

Dodaje, że „cała posiadłoœć, nie tylko sama willa, ma ważne znaczenie historyczne i kulturowe". – To nasze dziedzictwo narodowe. Powinno się to miejsce wykorzystać na cele promowania kultury polskiej. Nie powinno się wyprzedawać tak ważnej dla historii Polski posiadłoœci, i to w roku obchodów setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległoœci – dodaje.

Towarzystwo prosi o wsparcie wicepremiera i ministra kultury prof. Piotra Glińskiego, o fatalnym stanie wnętrz alarmuje też wojewódzkiego mazowieckiego konserwatora zabytków.

„Kwestia zdobycia budynku w prestiżowej lokalizacji, na Muzeum I.J. Paderewskiego wydaje się być bezdyskusyjna. On sam nigdy nie szczędził własnych funduszy dla ukochanej Ojczyzny oraz jej stolicy" – napisali do wicepremiera przedstawiciele MTMP. Przypomnieli, że Paderewski właœnie Warszawie zapisał testamentalnie swojš spuœciznę, która jest teraz rozproszona. Chodzi o dzieła sztuki, pamištki, dokumenty, częœć z nich znajduje się teraz w Muzeum Narodowym w Warszawie. „Potrzebujemy zatem miejsca, gdzie będziemy mogli prowadzić działalnoœć muzealnš oraz edukację patriotycznš na przykładzie dokonań wielkiego artysty i Polaka – Mistrza Paderewskiego" – apelujš przedstawiciele towarzystwa.

Mazowiecki Urzšd Marszałkowski od dłuższego czasu stara się sprzedać ten obiekt. Cena za nieruchomoœć spada. Z informacji, którš uzyskaliœmy w tym urzędzie, wynika, że obiektem tym w ostatnich latach interesowały się MSZ i Muzeum Historii Polski. W willi przy Parkowej 23 prezydent Gabriel Narutowicz mieszkał od zaprzysiężenia 11 grudnia 1922 r. do tragicznej œmierci w zamachu pięć dni potem. Do wojny budynek był w rękach jego rodziny, a potem zajęło go państwo. Były tam m.in. żłobek i szkoła pielęgniarska. W 2001 r. willa została przekazana samorzšdowi Mazowsza. Od 2008 r. obiekt ten znajduje się w rejestrze zabytków.

O miejscu tym stało się głoœno w 2011 r., gdy z wielkš pompš została podpisana umowa najmu na 15 lat willi dla fundacji Lecha Wałęsy. Ceremonię obserwowali m.in. prezydent Bronisław Komorowski, Jan Krzysztof Bielecki, Andrzej Wajda, kardynał Józef Glemp. Instytut Lecha Wałęsy zapowiadał jej remont i modernizację. Koszt prac szacowano na 10 mln zł, ale ostatecznie nic nie zrobiono. W 2015 r. umowę rozwišzano.

W poniedziałek nie otrzymaliœmy odpowiedzi z Ministerstwa Kultury, czy podejmie interwencję w tej sprawie.

ródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL