Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Historia

Amerykański lotniskowiec odnaleziony po 76 latach

AFP
Wrak lotniskowca USS Lexington, który zatonšł w czasie bitwy na Morzu Koralowym w 1942 roku, został odnaleziony u wschodnich wybrzeży Australii przez ekipę poszukiwawczš na czele z Paulem Allenem, współzałożycielem Microsoftu.

Wrak lotniskowca odnalazła w niedzielę załoga jednostki R/V Petrel. Lotniskowiec spoczywał na dnie na głębokoœci ok. 3 km, ok. 800 km od wschodniego wybrzeża Australii.

Ekipa, która odnalazła wrak, opublikowała jego zdjęcia i nagranie wideo, na którym widać szczštki okrętu.

USS Lexington wszedł do służby w amerykańskiej armii w 1927 roku i był jednym z najstarszych amerykańskich lotniskowców. Okręt był w stanie przewozić 91 samolotów. Amerykanie zatopili go 8 maja 1942 roku, po tym jak został poważnie uszkodzony przez japońskie lotnictwo w czasie bitwy na Morzu Koralowym.

"The Guardian" zauważa, że na dno - wraz z okrętem - poszła też częœć samolotów znajdujšcych się na jego pokładzie - niektóre z nich zachowały się pod wodš w bardzo dobrym stanie. Ekipa poszukiwawcza zamieœciła zdjęcie jednego z takich samolotów.

W bitwie na Morzu Koralowym zginęło ponad 200 marynarzy USS Lexington - większoœć załogi zdołała się jednak ewakuować ze statku i została podjęta przez inne amerykańskie okręty.

Ekipie, która odnalazła wrak okrętu, podziękował admirał Harry Harris, stojšcy na czele Dowództwa Wojsk USA na Pacyfiku (Pacom). Ojciec Harrisa był jednym z marynarzy ewakuowanych z pokładu USS Lexington. - Gratuluję Allenowi i jego ekipie odnalezienia "Lady Lex" (tak nazywano okręt USS Lexington - red.) blisko 76 lat po bitwie na Morzu Koralowym. Oddajemy hołd męstwu i poœwięceniu marynarzy "Lady Lex" - i wszystkim Amerykanom, którzy walczyli w czasie II wojny œwiatowej - dbajšc wcišż o ochronę wolnoœci, dla której oni walczyli - oœwiadczył.

ródło: The Guardian

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL