Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Historia

Algieria: Ambasada odnalazła grób polskiego księcia

materiały
Udało się zlokalizować grób zmarłego w Algierii księcia Józefa Karola Poniatowskiego (1809-1855) naturalnego syna Księcia Józefa i Zofii Potockiej - informuje ambasada RP w Algierze.

Józef Karol Poniatowski, urodzony w 1809 roku syn księcia Józefa Poniatowskiego, ministra wojny i naczelnego wodza Wojsk Polskich Księstwa Warszawskiego, został usynowiony w 1828 roku przez siostrę księcia, Marię Tyszkiewiczowš (z d. Poniatowskš).

Młody Poniatowski ukończył szkołę kawalerii w Saumur we Francji i brał udział w walkach o niepodległoœć Grecji we francuskim mundurze - podczas walk dosłużył się stopnia podporucznika.

Józef Karol Poniatowski brał udział w Powstaniu Listopadowym, w czasie którego był adiutantem polowym generała Jana Skrzyneckiego. Po upadku powstania udało mu się dostać do Francji. W 1844 roku walczył w szeregach francuskiej armii z powstańcami Abdel Kadera w Algierii. 

Zmarł 18 lutego 1855 roku w  mieœcie Tlemcen (Algieria), gdzie został pochowany.

Jego grób przeniesiono po uzyskaniu niepodległoœci przez Algierię, kiedy władze tego kraju zaczęły likwidować chrzeœcijańskie cmentarze. Jak się okazało prochy Poniatowskiego trafiły na wojskowy cmentarz francuski w Oranie.

Ambasada w Algierze informuje, że mogiła Poniatowskiego znajduje się w „kwaterze generalskiej” cmentarza. Na krzyżu widnieje napis: „Prince Poniatowski, chef d’escadron” (ksišżę Poniatowski, dowódca szwadronu).

ródło: rp.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL