Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Historia

Szwecja: Przywódca Wikingów okazał się kobietš

Ilustracja przedstawiajšca grobowiec i jego zawartoœć pochodzšca z XIX wieku
Stolpe, Hansen, 1889
W grobie dowódcy Wikingów, odkrytym w Szwecji pod koniec XIX wieku przez archeologa Hjalmara Stolpe, spoczywała kobieta a nie - jak dotychczas uważano - mężczyzna. Płeć osoby złożonej w grobie wraz z broniš i dwoma końmi w Birce, dawnej osadzie Wikingów, udało się ustalić dzięki badaniom DNA - informuje thelocal.se.

Na to, że archeolodzy pochopnie założyli, że znalezione w grobie szczštki osoby, która była najprawdopodobniej ważnym dowódcš wojskowym Wikingów, należš do mężczyzny, zwróciła uwagę kilka lat temu Anna Kjellström, osteolog z Uniwersytetu w Sztokholmie.

Badaczka zwróciła uwagę na charakterystycznš dla kobiety miednicę oraz cieńsze niż u mężczyzny koœci policzkowe. Teraz jej hipotezę o tym, iż wojownikiem pochowanym w Birce, była kobieta, potwierdziły badania DNA.

Charlotte Hedenstierna-Jonson, archeolog z Uniwersytetu w Uppsali wyjaœnia, że w grobie spoczywała kobieta w wieku ok. 30 lat, która - jak na tamte czasy - była doœć wysoka (miała ok. 170 cm wzrostu).

Kobietę pochowano wraz z broniš - mieczem, toporem, włóczniš, strzałami, tarczami. W grobie spoczywajš też szczštki dwóch koni, najprawdopodobniej należšcych do zmarłej wojowniczki. Na jednym z ud kobiety położono coœ w rodzaju gry planszowej - według archeologów była to najprawdopodobniej gra wojenna używana do ustalania strategii walki w bitwach. To wskazuje, że kobieta była nie tylko wojownikiem, ale również ważnym przywódcš wojskowym.

Autorki badań, które potwierdziły płeć osoby znalezionej w grobie podkreœlajš, że dotychczas nigdy nie znaleziono szczštków kobiety-Wikinga, która zajmowała tak wysokš rangę w tym zmilitaryzowanym społeczeństwie.

Hedenstierna-Jonson wspomina, że kiedy pojawiły się pierwsze sugestie, iż w grobie spoczywa kobieta, wiele osób było sceptycznych, a badaczkom zarzucano, że koœci, które trafiły do badań DNA, pochodzš z innego grobu.

- Sšdzę, że wzięło się to z naszego sposobu postrzegania historii i przekonania wielu z nas, że dopiero dziœ żyjemy w najlepszym (i zapewniajšcym największš równoœć płci) œwiecie - mówi.

ródło: thelocal.se

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL