Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Historia

40. rocznica powstania Studenckiego Komitetu Solidarności

materiały prasowe
Dziœ 40. rocznica powstania Studenckiego Komitetu Solidarnoœci.

Studencki Komitet Solidarnoœci był grupš młodych ludzi, którzy przyjęli na siebie ciężar działalnoœci antykomunistycznej w Krakowie, a także struktury SKS-ów w całej Polsce.

Domagali się oni prawdy o życiu publicznym oraz wolnoœci obywatelskich. SKS chciał zainicjować prace nad utworzeniem autentycznej i niezależnej organizacji studenckiej. Jako wyraz wspólnego oporu przeciw komunistycznej władzy, jako pierwsza organizacja wykorzystał w swojej nazwie słowo „solidarnoœć”, które przybrał potem najważniejszy zwišzek zawodowy w historii.

W Krakowie oraz w Warszawie w maju odbędš się z tej okazji obchody rocznicowe.

W rocznicę prezydent Andrzej Duda złoży także oficjalnš wizytę w Krakowie.

Podczas uroczystoœci można będzie złożyć deklarację o chęci przystšpienia do Stowarzyszenia Maj77, co gwarantować będzie stałe informowanie o działalnoœci tej organizacji.

W zwišzku z czterdziestš rocznicš powstania Studenckiego Komitetu Solidarnoœci w Krakowie, Sejm Rzeczpospolitej Polskiej przez aklamację podjšł uchwałę upamiętniajšcš SKS. W uchwale przypomniano, że Komitet powstał 15 maja 1977 r. w Krakowie. Zaznaczono również, że jego założycielami byli studenci krakowskich uczelni przeżywajšcy żałobę po tragicznej œmierci Stanisława Pyjasa, studenta polonistyki na Uniwersytecie Jagiellońskim, uczestnika działań antykomunistycznej opozycji i współpracownika Komitetu Obrony Robotników.

15 maja o godzinie 14 odbędzie się również uroczyste nadanie imienia Studenckiego Komitetu Solidarnoœci skwerowi przy Domu Studenckim Żaczek przy al. 3 Maja w Krakowie.

Aktualne informacje dostępne sš na stronie internetowej www.maj77.org.pl

Harmonogram uroczystoœci

15 maja 

  • Specjalny program poœwięcony SKS na antenie TVP Historia
  • Msza Œwięta za Polskę i Europę – za pokojowš przyszłoœć w 40. rocznicę powstania SKS w klasztorze Ojców Dominikanów w Krakowie przy ul. Stolarskiej 12, godzina 12:00
  • Uroczyste nadanie imienia Studenckiego Komitetu Solidarnoœci skwerowi przy Domu Studenckim Żaczek, al. 3 Maja, godzina 14:00

16 maja

  • Konferencja naukowa „Studencki Komitet Solidarnoœci (1977-1980). Czterdzieœci lat póŸniej” - Aula Collegium  Novum, ul. Gołębia 24, godzina 10:00-17:00


17 maja

  • Otwarcie wystawy IPN„ Solidarnoœć narodziła się w Krakowie” w gmachu Senatu RP, godzina 12:00

22 maja

  • Otwarcie wystawy IPN„ Solidarnoœć narodziła się w Krakowie” w gmachu Senatu RP, godzina 12:00
ródło: rp.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL