Prenumerata 2018 już w sprzedaży - SPRAWDŹ!

Historia

40. rocznica powstania Studenckiego Komitetu Solidarności

materiały prasowe
Dziś 40. rocznica powstania Studenckiego Komitetu Solidarności.

Studencki Komitet Solidarności był grupą młodych ludzi, którzy przyjęli na siebie ciężar działalności antykomunistycznej w Krakowie, a także struktury SKS-ów w całej Polsce.

Domagali się oni prawdy o życiu publicznym oraz wolności obywatelskich. SKS chciał zainicjować prace nad utworzeniem autentycznej i niezależnej organizacji studenckiej. Jako wyraz wspólnego oporu przeciw komunistycznej władzy, jako pierwsza organizacja wykorzystał w swojej nazwie słowo „solidarność”, które przybrał potem najważniejszy związek zawodowy w historii.

W Krakowie oraz w Warszawie w maju odbędą się z tej okazji obchody rocznicowe.

W rocznicę prezydent Andrzej Duda złoży także oficjalną wizytę w Krakowie.

Podczas uroczystości można będzie złożyć deklarację o chęci przystąpienia do Stowarzyszenia Maj77, co gwarantować będzie stałe informowanie o działalności tej organizacji.

W związku z czterdziestą rocznicą powstania Studenckiego Komitetu Solidarności w Krakowie, Sejm Rzeczpospolitej Polskiej przez aklamację podjął uchwałę upamiętniającą SKS. W uchwale przypomniano, że Komitet powstał 15 maja 1977 r. w Krakowie. Zaznaczono również, że jego założycielami byli studenci krakowskich uczelni przeżywający żałobę po tragicznej śmierci Stanisława Pyjasa, studenta polonistyki na Uniwersytecie Jagiellońskim, uczestnika działań antykomunistycznej opozycji i współpracownika Komitetu Obrony Robotników.

15 maja o godzinie 14 odbędzie się również uroczyste nadanie imienia Studenckiego Komitetu Solidarności skwerowi przy Domu Studenckim Żaczek przy al. 3 Maja w Krakowie.

Aktualne informacje dostępne są na stronie internetowej www.maj77.org.pl

Źródło: rp.pl

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL