Zmarł Samuel Willenberg, ostatni żyjący więzień Treblinki

aktualizacja: 21.02.2016, 00:12
Samuel Willenberg. Fot. Adrian Grycuk
Samuel Willenberg. Fot. Adrian Grycuk
Foto: Wikimedia Commons/ lic.Attribution-ShareAlike 3.0 Poland

Nie żyje Samuel Willenberg, uczestnik Powstania Warszawskiego, więzień obozu koncentracyjnego Treblinka. Miał 93 lata.

REDAKCJA POLECA
19.06.2016
Muzeum w Treblince będzie większe?
kariera
Najlepsza polska uczelnia biznesowa?

Willenberg od wielu lat mieszkał w Izraelu. Zmarł 19 lutego w swoim domu w Udim.

Samuel Willenberg w październiku 1942 roku trafił do obozu w Treblince. 2 sierpnia 1943 uczestniczył w buncie w Treblince. Razem z blisko dwustoma więźniami uciekł z obozu. Był jednym z 68 członków Sonderkommando Treblinka, którzy przeżyli wojnę. Po śmierci Kalmana Taigmana w 2012 był ostatnim z żyjących więźniów tego obozu.

Willenberg był też uczestnikiem Powstania Warszawskiego. Pierwszego dnia powstania dołączył jako ochotnik do grupy żołnierzy batalionu AK „Ruczaj”.

Po wojnie z ramienia organizacji syjonistycznej pomagał w poszukiwaniach ocalałych z Holokaustu. W 1950 roku wyjechał do Izraela. Tam zasłynął jako malarz i rzeźbiarz. Rozgłos przyniosły mu prace związane z Holokaustem.

Komentarz dnia
Żródło: tvn24.pl/ rp.pl

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.

POLECAMY

KOMENTARZE