Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Handel

Dwie niedziele bez zakupów

123rf.com
Sejmowa podkomisja przyjęła zmieniony projekt ustawy o ograniczeniu handlu w niedzielę

Posiedzenie rozpoczęło się we œrodę, głosowanie nad poprawkami zakończono we czwartek. Jednak nie oznacza to, że prace się zakończyły. Wiele kwestii nadal pozostaje niejasne – nie wiadomo jak projekt będzie regulował pracę sklepów internetowych, lista wyłšczeń nadal się zwiększa. Nieuregulowana jest nadal sprawa problemu otwarcia sklepów na stacjach benzynowych czy dworcach.

Posłowie przegłosowali, aby ograniczenia dotyczyły dwóch niedziel w miesišcu, jednak Komitet Inicjatywy Ustawodawczej zgłosił poprawkę, aby do tekstu ustawy wpisać iż po roku ustawa ma wprowadzić zakaz handlu w trzeciš niedzielę w miesišcu, a po dwóch latach – wszystkie w miesišcu. Poprawkę najpierw przyjęto, a ostatecznie wycofano – tematem ma zajšć się Komisja Polityki Społecznej i Rodziny.

Sami posłowie zwrócili uwagę, czy podpisy pod tš ustawš jako projekt obywatelski mogš być dalej wykorzystywane skoro treœć ustawy została tak znaczšco zmieniona. - To inny projekt, to naruszenie zasad trzech czytań – powinien zostać złożono jeszcze raz jako poselski czy rzšdowy od pierwszego czytania – mówili w czasie obrad.

- Nie będę otwierał dyskusji na ten temat, będziemy kontynuować prace nad ustawš – ucišł temat Janusz Œniadek, szef podkomisji.

Ponownie wybuchła awantura wokół propozycji organizacji handlowych aby zmienić kodeks pracy, by tym sposobem pracownikom handlu zagwarantować dwie wolne niedziele. – Można w ten sposób zagwarantować to czym ma zajšć się tš ustawa, ale w sposób rynkowy. Inaczej uderzycie w ogromnš branżę – mówi Ryszard Petru, przewodniczšcy Nowoczesnej.

Posłowie PiS ripostowali, że ta propozycja leży w interesie zagranicznych sieci handlowych. – Upominamy się o los pracowników, którzy jeszcze niedawno zarabiali kilka złotych na godzinę. Mówienie o pespektywie zwolnień jest demagogiš, w handlu brakuje pracowników - mówi Alfred Bujara, szef sekcji handlowej NSZZ Solidarnoœć.

Komisja musi też zasięgnšć opinii MSZ czy można wprowadzać ograniczenia branży internetowej. Posłowie zauważyli, że okreœlenie iż sklepy będš mogły pracować w sposób zautomatyzowany, co jednak nie musi uwzględnić wszystkich. Nie wiadomo też czy ustawa poprzez szereg wyłšczeń nie wprowadza nielegalnej pomocy publicznej dla firm, które nie sš regulacjami objęte.

ródło: rp.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL