We Wrocławiu ruszają dwie fabryki sprzętu AGD

aktualizacja: 12.09.2017, 20:33
Foto: Fotorzepa, Grzegorz Hawalej

W czwartek koncern BSH uruchomi na Dolnym Śląsku zakłady produkujące piekarniki i lodówki.

Będzie to już 27. i 28. zakład w kraju produkujący sprzęt AGD, będący polską specjalnością eksportową. Jak podaje firma, we Wrocławiu powstawać będzie rocznie 2 mln sztuk najnowszych modeli piekarników i lodówek marek Bosch i Siemens. – Inwestycja jest warta 500 mln zł – informuje BSH. Oznacza to ponad tysiąc miejsc pracy. Firma ma już trzy zakłady w Łodzi oraz jeden pod Rzeszowem.

Ogółem polskie zakłady w 2016 r. opuściło 22,4 mln sztuk sprzętu AGD. Z danych CECED Polska wynika, że na eksport trafiło 87 proc. produkcji, a blisko 50 proc. do Niemiec, Wielkiej Brytanii i Francji. Eksport AGD przynosi ponad 16 mld zł rocznie i rośnie.

– Koniunktura na rynku branży sprzyja, polskie zakłady są zależne od popytu głównie w państwach zachodnioeuropejskich, a z tym jest nie najgorzej. Oczywiście zawsze można oczekiwać więcej, niemniej 2–3 proc. wzrostu rynku AGD w tej części Europy to dobry wynik – mówi Adam Cich, dyrektor generalny Electroluxu w regionie.

Na horyzoncie jest budowa w Polsce kolejnego zakładu, tym razem firmy Miele. Inwestycja jest szykowana na 2020 r., firma nie potwierdziła jeszcze wyboru lokalizacji.

Branża AGD bywa krytykowana za przenoszenie do Polski prostych stanowisk, gorzej opłacanych i niewnoszących wiele do modernizacji gospodarki. To również się w coraz szybszym tempie zmienia, ponieważ zazwyczaj w ślad za inwestycją w zakład produkcyjny idzie również aktywność firm w badaniach i rozwoju.

BSH inwestuje teraz w takie centrum w Łodzi. Nowa inwestycja rusza w lutym przyszłego roku, a jej koszt to ok. 80 mln zł.

– To szansa na rozwój zawodowy dla inżynierów i projektantów z Polski, którzy już teraz mają swój udział w projektowaniu i produkcji urządzeń, eksportowanych na cały świat – mówi Konrad Pokutycki, prezes BSH w Polsce.

Projekty R&D mają wszystkie firmy w branży, takie jak Samsung, Electrolux czy Whirlpool. Wszystkie rozwijają też bazę produkcyjną, co powoduje, iż eksport rośnie.

– Naszym celem na cały rok 2017 jest poprawienie rezultatów wobec rekordowego roku 2016 – mówi Wojciech Kocikowski, wiceprezes ds. finansowych firmy Amica. – Spodziewamy się pozytywnego wpływu na wyniki drugiego półrocza nie tylko ze strony intensywnej działalności handlowej, ale również wzrostu efektywności logistycznej dzięki zautomatyzowanemu magazynowi wysokiego składowania we Wronkach – dodaje.

Komentarz dnia
Żródło: Rzeczpospolita

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.

POLECAMY

KOMENTARZE