Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Handel

We Wrocławiu ruszajš dwie fabryki sprzętu AGD

Fotorzepa, Grzegorz Hawalej
W czwartek koncern BSH uruchomi na Dolnym Œlšsku zakłady produkujšce piekarniki i lodówki.

Będzie to już 27. i 28. zakład w kraju produkujšcy sprzęt AGD, będšcy polskš specjalnoœciš eksportowš. Jak podaje firma, we Wrocławiu powstawać będzie rocznie 2 mln sztuk najnowszych modeli piekarników i lodówek marek Bosch i Siemens. – Inwestycja jest warta 500 mln zł – informuje BSH. Oznacza to ponad tysišc miejsc pracy. Firma ma już trzy zakłady w Łodzi oraz jeden pod Rzeszowem.

Ogółem polskie zakłady w 2016 r. opuœciło 22,4 mln sztuk sprzętu AGD. Z danych CECED Polska wynika, że na eksport trafiło 87 proc. produkcji, a blisko 50 proc. do Niemiec, Wielkiej Brytanii i Francji. Eksport AGD przynosi ponad 16 mld zł rocznie i roœnie.

– Koniunktura na rynku branży sprzyja, polskie zakłady sš zależne od popytu głównie w państwach zachodnioeuropejskich, a z tym jest nie najgorzej. Oczywiœcie zawsze można oczekiwać więcej, niemniej 2–3 proc. wzrostu rynku AGD w tej częœci Europy to dobry wynik – mówi Adam Cich, dyrektor generalny Electroluxu w regionie.

Na horyzoncie jest budowa w Polsce kolejnego zakładu, tym razem firmy Miele. Inwestycja jest szykowana na 2020 r., firma nie potwierdziła jeszcze wyboru lokalizacji.

Branża AGD bywa krytykowana za przenoszenie do Polski prostych stanowisk, gorzej opłacanych i niewnoszšcych wiele do modernizacji gospodarki. To również się w coraz szybszym tempie zmienia, ponieważ zazwyczaj w œlad za inwestycjš w zakład produkcyjny idzie również aktywnoœć firm w badaniach i rozwoju.

BSH inwestuje teraz w takie centrum w Łodzi. Nowa inwestycja rusza w lutym przyszłego roku, a jej koszt to ok. 80 mln zł.

– To szansa na rozwój zawodowy dla inżynierów i projektantów z Polski, którzy już teraz majš swój udział w projektowaniu i produkcji urzšdzeń, eksportowanych na cały œwiat – mówi Konrad Pokutycki, prezes BSH w Polsce.

Projekty R&D majš wszystkie firmy w branży, takie jak Samsung, Electrolux czy Whirlpool. Wszystkie rozwijajš też bazę produkcyjnš, co powoduje, iż eksport roœnie.

– Naszym celem na cały rok 2017 jest poprawienie rezultatów wobec rekordowego roku 2016 – mówi Wojciech Kocikowski, wiceprezes ds. finansowych firmy Amica. – Spodziewamy się pozytywnego wpływu na wyniki drugiego półrocza nie tylko ze strony intensywnej działalnoœci handlowej, ale również wzrostu efektywnoœci logistycznej dzięki zautomatyzowanemu magazynowi wysokiego składowania we Wronkach – dodaje.

ródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL