Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Handel

Firmy goršco liczš na zyski

W ubiegłym roku statystyczny Polak wypił około 115 litrów wody butelkowej.
Fotolia
Nadchodzšca fala upałów sprawia, że zacierajš ręce producenci lodów, wody, piwa, ale i urzšdzeń pozwalajšcych choć trochę się schłodzić.

– Najlepszš reklamš jest słońce, sprzedaż natychmiast cišgnie w górę, zwłaszcza tzw. lodów impulsowych i sorbetów – przyznaje Piotr Gšsiorowski, dyrektor marketingu w firmie Koral. Jego branża i rynek napojów, a zwłaszcza piwa, będzie głównym wygranym, jeœli w sierpniu faktycznie poprawi się pogoda. Sezon w branży lodowej trwa pół roku, od marca do sierpnia. Wartoœć tego rynku w Polsce w tym roku 1,78 mld zł, w cišgu ostatnich kilku lat rósł w tempie ok. 2 proc. rocznie, oblicza Euromonitor. Z kolei rynek napojów bezalkoholowych w Polsce wart był w ubiegłym roku – według KMPMG – 22 mld zł.

Idzie jak woda

Gdy temperatura powietrza przekracza 30 stopni Celsjusza, klienci wybierajš głównie wodę – informuje Jeronimo Martins Polska, właœciciel sieci Biedronka. Ze wzrostem temperatury klienci częœciej sięgajš po wodę i soki, a w przypadku piw – po te z mniejszš zawartoœciš alkoholu.

– Piwo lubi lato i dobrš pogodę – potwierdza „Rzeczpospolitej" Beata Ptaszyńska-Jedynak, dyrektor komunikacji w Carlsbergu. Wyjaœnia, że piwo jest produktem sezonowym, więc największš sprzedaż branża notuje od maja do końca sierpnia. – Wyniki w tym okresie wpływajš znaczšco na rezultaty całego roku. Podstawš sprzedaży wcišż jest lager, ale w upały sprzedaż niskoalkoholowych radlerów i napoi piwnych osišgajš nawet ok. 8 proc. udziału w rynku.

Piwo bez procentów

Sprzedaż piw bezalkoholowych zaliczyła w ostatnim roku bezkonkurencyjny skok, choć z niskiego punktu wyjœcia. – Piwa bezalkoholowe urosły w 2016 wartoœciowo o 58 proc. i iloœciowo o 64 proc. – mówi Beata Ptaszyńska-Jedynak.

Także produkcja wody butelkowej jest mocno sezonowa. W ostatnich latach jej sprzedaż rosła w tempie 5 proc. rocznie, ale szczyt zawsze przypada na wakacje – w lipcu produkowano œrednio o 43 proc. więcej wody niż w pozostałych miesišcach – wynika z analiz banku BGŻ BNP Paribas. Czy tak było i w tym roku – producenci nie informujš, a banki odnotujš to w analizach dopiero na jesieni.

– Lipiec i sierpień mogš mieć sprzedaż lepszš o 20–30 proc. w porównaniu z innymi okresami – przyznał niedawno Artur Jastrzšb, wiceprezes Żywca Zdroju, który goœcił w programie #RZECZoBIZNESIE. Woda stanowi ok. 45 proc. sprzedaży napojów bez alkoholu, jej spożycie w 2016 r. wynosiło ok. 115 l na statystycznego mieszkańca, a to wcišż dwukrotnie mniej niż w Niemczech czy we Włoszech.

Tegoroczna sprzedaż produktów, na które roœnie popyt wraz z temperaturš, przebiega jednak inaczej niż przed rokiem. W sklepach i hurtowniach oferujšcych wentylatory i klimatyzatory ubiegłoroczny boom zaczšł się znacznie wczeœniej.

– Rok temu o tej porze sprzedaż była praktycznie o 90 proc. wyższa niż obecnie. W rezultacie już na poczštku sierpnia prawie wszystko było już wyprzedane – mówi przedstawiciel jednej z dużych sieci handlowych ze sprzętem gospodarstwa domowego.

PóŸny boom

Gwałtowny popyt na urzšdzenia do schładzania zaczšł się na przełomie ubiegłego i obecnego tygodnia. Wczeœniej wzmożonego zainteresowania nie było. – Jak do tej pory sezon nas nie rozpieszczał – przyznał Tomasz Œwierczyński z firmy handlowo-usługowej KlimaSklep. Teraz duże wzięcie majš zwłaszcza przenoœne klimatyzatory, które można dostać w cenie od 1 do 3 tys. zł. Dobrze sprzedajš się także wentylatory, zwłaszcza do 150 zł. Natomiast za stacjonarnš klimatyzację, na która trzeba jednak czekać dłużej, płaci się w zależnoœci od skali montażu przeciętnie od 3 do 7 tys. zł o 43 proc.

Fala upałów będzie nabijać kasę branży turystycznej. To dobra perspektywa, bo przykładowo hotele notowały w pierwszej połowie roku kilkuprocentowy wzrost frekwencji w porównaniu z pierwszymi szeœcioma miesišcami przed rokiem. W ostatnich tygodniach roœnie także liczba odwiedzajšcych Polskę turystów z zagranicy. Goršcy sierpień byłby także okazjš do zwiększenia przychodów firm zajmujšcych się wynajmem sprzętu turystyczno-sportowego, jak rowery, łodzie, kajaki itd.

Już na przyszłe lato

Tymczasem biura podróży wkrótce zacznš zarabiać na sprzedaży przyszłorocznych wakacji. Neckermann jako pierwszy touroperator wystartował z ofertš na 2018 rok.

– Ostatnie lata pokazały, że klienci coraz wczeœniej rezerwujš wakacje. Ten trend będzie się utrzymywał – mówi Efe Türkel, zastępca prezesa Neckermann Podróże. W przedsprzedaży, która ma potrwać do końca sierpnia, biuro zachęca do rezerwacji, oferujšc ponad 30-procentowe zniżki.

Opinie

Wioletta Batóg, rzeczniczka Media Markt i Saturn Polska

Sprzedaż urzšdzeń do chłodzenia w Polsce uzależniona jest od sytuacji pogodowej. To asortyment sezonowy i przeważajšca większoœć klientów zaopatruje się w tego typu urzšdzenia dopiero wtedy, kiedy zaczynajš im doskwierać wysokie temperatury i upały utrzymujš się co najmniej kilka dni, a mieszkania mocno się nagrzewajš. Najtańszy cyrkulator czy wentylator można kupić już za kilkadziesišt złotych. Klimatyzery to koszt kilkuset złotych, a dobry klimatyzator to wydatek powyżej tysišca złotych. W tym roku sezon na urzšdzenia do chłodzenia zaczšł się póŸniej niż w ubiegłym, kiedy już w lipcu były problemy z dostępnoœciš produktów. W tym roku dopiero teraz możemy mówić o poczštku sezonu: od niedzieli obserwujemy wzmożone zainteresowanie zwłaszcza cyrkulatorami i wentylatorami.

Magdalena Brzezińska, kierownik działu korporacyjnego Grupy Żywiec

Lato to szczyt sezonu. W okresie maj–wrzesień sprzedaje się blisko połowa rocznego wolumenu sprzedaży piwa. Pogoda pozostaje najważniejszym czynnikiem w tej branży. Idealna dla sprzedaży piwa to taka, kiedy nie jest ani za zimno, ani za ciepło, czyli ok. 25 stopni i słonecznie. Dobra pogoda jest tym ważniejsza, że w tym roku nie ma takich dużych wydarzeń, jak np. Euro 2016, które stanowiły dodatkowš okazję do konsumpcji. Po raz pierwszy od dłuższego czasu wzrosła œrednia cena piwa, ze względu na inflację i wzrost cen surowców i opakowań. To także ma wpływ na spadek sprzedaży. Najwięcej piwa sprzedaje się w małych sklepach. W ub. roku to 64 proc. sprzedaży. Na przestrzeni ostatnich lat rola dyskontów coraz bardziej roœnie, ale o marżach z małych sklepów można zapomnieć.

ródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL