Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Handel

Koniec z masłem orzechowym i mlekiem kokosowym

www.maxpixel.freegreatpicture.com
Wkrótce z polskich sklepów zniknš takie produkty, jak masło orzechowe czy mleko kokosowe. To efekt wyroku Trybunału Sprawiedliwoœci Unii Europejskiej.

Komisja Europejska zabroniła korzystania z nazw, które sugerujš produkt mleczny.

Ministerstwo Rolnictwa potwierdziło, że KE odmówiła polskim producentom korzystania z nazw: masło orzechowe, masło migdałowe, masło kakaowe, mleko migdałowe, mleko kokosowe oraz œmietanka kokosowa. Jest to efekt decyzji Trybunału Sprawiedliwoœci UE z 14 czerwca 2017 r. Wtedy w wyroku uznano, że sugerowanie produktów mlecznych w nazwach wyrobów roœlinnych jest niezgodne z prawem.

Dopuszczono jeden wyjštek, który jednak w Polsce nie będzie miał zastosowania. Producenci, którzy udowodniš, że ich produkty istniejš na rynku co najmniej od 30 lat mogliby używać starego nazewnictwa, czyli np. „mleko kokosowe".

Niestety, w Polsce wszyscy producenci funkcjonujš na rynku krócej. Wszystkim firmom, które wystšpiły do Komisji Europejskiej o zgodę już jej odmówiono.

Tak więc z polskich sklepów zniknie "masło orzechowe", a zastšpi je "krem orzechowy".

Resort rolnictwa poinformował, że nie będzie już możliwe stosowanie w języku polskim nazw takich jak: mleko kokosowe, œmietanka kokosowa, masło orzechowe, masło kakaowe, masło migdałowe, mleko migdałowe. Ministerstwo ostrzega, że przedsiębiorcy, którzy nie dostosujš się do zakazu muszš liczyć się z konsekwencjami.

ródło: rp.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL