Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Handel

Nocne zmiany w Biedronce? To byłby niespodziewany efekt zakazu niedzielnych zakupów

Bloomberg
Zakaz handlu w niedziele może mieć zaskakujšco negatywny efekt dla pracowników. Może być nawet gorzej niż było.
W marcu klienci i pracownicy sklepów pierwszy raz zetknš się ze skutkami ustawy o zakazie handlu w niedzielę. Optymistyczne plany większoœci parlamentarnej zakładały, że pracownicy sieci handlowych takich jak Biedronka, Lidl, Tesco itp. będš mieli wolne i będš mogli czas ten spędzać z rodzinš czy w koœciele. Tymczasem rzeczywistoœć może już nie być tak kolorowa.

Jak twierdzš, niezależnie od siebie „Dziennik Gazeta Prawna" i Wirtualna Polska, Biedronka prowadzi symulacje grafików, w których pracę w soboty pracownicy kończyliby tuż przed północš, a w poniedziałki zaczynaliby już tuż po północy. Wszystko w trosce o to, by sklepy były jak najlepiej przygotowane do pracy w dni handlowe.

Zdaniem DGP informacje trafiły już do pracowników Biedronki. Przedstawiciel „Solidarnoœci" w sieci Biedronka powiedział gazecie, że rozpoczynanie pracy kwadrans po poniedziałkowej północy narusza przepisy prawa pracy i zwišzek będzie to zgłaszać do Inspekcji Pracy. WP Finanse dotarły natomiast do pism, które mieli otrzymać kierownicy Biedronek. W pismach tych wprost napisane jest, że wprowadzona zostanie nocna zmiana (od 0:15) i należy pilnować, aby pracownicy nie zaczynali pracy przed tš godzinš oraz wychodzili z niej najpóŸniej o 23:45 w sobotę. Dział HR Biedronki ma proponować, jak wynika z pisma, jako wsparcie również elastyczne formy zatrudnienia, zatrudnianie obcokrajowców czy zwroty koszty dojazdów w porze nocnej a nawet dodatkowe (oprócz wynikajšcych z kodeksu pracy) wynagrodzenie za pracę w nocy.

„Dziennik Gazeta Prawna" sugeruje, że nie tylko Biedronka planuje takie ruchy w zwišzku z nowym prawem – podobne plany ma mieć też Lidl czy Netto. Lidl nie potwierdza, jakoby planował takie zmiany, potwierdzajšc tylko, że analizuje sytuację.

- Analizujemy potencjalne zmiany w tym zakresie. Nie zapadła jeszcze wišżšca decyzja. Natomiast chcielibyœmy podkreœlić, iż zawsze funkcjonujemy zgodnie z obowišzujšcym Prawem Pracy – powiedziała „Rzeczpospolitej" Aleksandra Robaszkiewicz z Lidl Polska.

Z kolei Biedronka nabrała wody w usta.

- Żadne finalne decyzje w sprawie godzin pracy nie zapadły. Trwajš różnego rodzaju analizy wewnętrzne majšce na celu sprostanie oczekiwaniom zakupowym naszych klientów po zmianie prawa – przekazało „Rzeczpospolitej" biuro prasowe Jeronimo Martins Polska.

Jeżeli brać pod uwagę deklaracje sieci handlowych, to nie wiemy jak będzie wyglšdała sytuacja pracowników po wejœciu w życie nowego prawa. Jednak może się zdarzyć, że faktycznie pojawiš się nocne zmiany w dyskontach. I wtedy może się okazać, że wolna niedziela jest faktycznie wolnym niedzielnym porankiem, bo popołudniu trzeba się będzie wyspać przed nocš w pracy. Chyba nie o to chodziło ustawodawcy czy zwišzkowcom.

ródło: rp.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL